Thursday , May 28 2020
Lajmi i fundit

U ruajt kalimera: MINISTRIA ANULON VENDIMIN E INSPEKTORES

KalimeraMinistria e Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Turizmit anuloi vendimin e inspektores së ndërtimit Natasha Brajoviq me të cilin është urdhëruar prishja e njërës kalimere në bregun e djathtë të Bunës, mëson Portali Ul-info.

Kjo kalimere ekziston prej vitit 1981 dhe ishte u fshi nga Plani i Ndërmarrjes Publike për Menaxhimin e Të Mirave Detare në mënyrë që, siç pohoi avokati Arben Hoxhiq, të shtohet lokacioni i ri.

Drejtoria për Mbrojtjen e Të Mirave të Malit të Zi me vendim nga prilli i vitit 2017 “peshkimin me kalimere” e shpalli si të mirë jomateriale me rëndësi lokale.

Për shkak të paralajmërimit të prishjes së kësaj kalimere të shtunën në Bunë u mbajt protesta e peshkatarëve dhe banorëve vendas.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top