Thursday , January 23 2020
Lajmi i fundit

ULQINI – QYTETI I DYTË I MALIT TË ZI NË FUND TË SHEKULLIT 19

1375763_10200182471359536_1452793385_nMësuesi në Ulqin Mitar Iveliq duke shkruar për Ulqin në të parën “Gjeografi të principatës së Malit të Zi” e cila u botua në vitin 1894, theksoi: “Ulqini sipas madhësisë është qyteti i dytë në Mal të Zi. Ka mbi një mijë shtëpi dhe 4000 banor”.

Në Ulqin ndodhen shkollat fillore, mejtepet muhamedane, dy kisha ortodokse, një kishë katolike dhe nëntë xhami.

Aty ekziston dhoma për lexim, posta dhe telegrafi, gjykata e qarkut, administrata komunale dhe administrata detare.

Në Ulqin qëndron udhëheqësi i tërë Qarkut bregdetar.

“Në qytet jetojnë Shqiptarët – detarë, ndërsa qyteti prapë ndahet në Ranë, Pazar dhe disa mëhalla tjera”. (Cituar sipas V.Radoviq: Ulqini 1878-1914, fq.51)

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top