Friday , January 15 2021
Lajmi i fundit

Vdiq ikona e muzikës popullore Ismet Peja: EDHE ULQINI I MËRZITUR

Ismet PejaKëto ditë Kosova dhe mbarë shqiptaria, i kanë dhënë lamtumirën e fundit, doajenit të këngës popullore e qytetare, njërit prej ikonave të fundit të gjeneratës së artë të muzikës, këngëtarit Ismet Peja (1937-2020).

Varrimi i këngëtarit është përciell në sfond nga kënga “Të desha me hakikat”, njëra prej këngëve të para që këngëtari pati regjistruar në fillet e karrierës së tij më shumë se 60 vjeçare.

Ismet Peja shpesh këndonte në Ulqin, si për shembull në vitin 1995 me djalin Visarin.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top