Gjeka: DUHET SHPEJT TË MIRATOHEN VENDIMET NË KUVENDIN KOMUNAL

Fatmir GjekaKryetari i Komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka ka filluar konsultimet me liderët e subjekteve politike dhe shefat e grupeve të këshilltarëve në Kuvendin e Komunës.

Kryetari Gjeka ka apeluar tek përfaqësuesit e subjekteve politik që bashkëkarisht të punojnë në gjetjen e zgjidhjes të krizës politike në Ulqin, në mënyrë që të sillen vendime në interes të qytetarëve të Ulqinit, të fuksionimit të administratës lokale dhe ndërmarrjeve publike që Komuna është themelues.

Kjo para se gjithash ka të bëjë me vendimet të cilat duhet miratuar në parlamentin lokal më qëllim të marrjes së kredisë në masën 4,25 milion euro, për ç’gjë Qeveria e Malit të Zi ka dhënë garacionet e duhura, e kjo nënkupton miratimin e rebalansit të buxhetit – shtoi kryetari Gjeka.

Miratimi sa më i shpejtë i këtyre vendimeve do të mundësojë dhe fillimin e realizimit të projektit të shumë pritur me Bankën Gjermane për Zhvillim – KFW, respektivisht rekonstruimin e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimit më vlerë rreth 20 milion euro.

Kryetari i Komunës shpreh bindjen që me vullnet të mirë mund të arrihet koncensusi i duhur për miratimin dhe të një sërë vendimeve të pëgatitura dhe planeve, përfshirë këtu dhe Planin strategjik zhvillimor të Komunës së Ulqinit për periudhën 2016-2020, për të cilin është dhënë pëlqimi dhe nga ana e Ministrisë së Ekonomisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do