Mali i Bardh: TË SHTUNËN PROTEST PËR SHKAK TË TYMIT NGA DEPONIA E EGËR

Panorama, Ulqin, Ulcinj, Sheshi i ullirit, Qendra, CentarBanorët e disa vendbanimeve në Ulqin paralajmëruan se të shtunën, me 9 mars, në ora 12, do të tubohen në vendbanimin Mali i Bardh, para ndërtesës së ish Ndërmarrjes ndërtimore “Primorje”, që drejtuesve të qytetit t’ia tërheqin vëmendjen për problemi disa mujor të tymit i cili vjen nga deponia e egër e cila gjendet në këtë hapësirë.

Nën sloganin “Të ndalojmë helmimin e mjedisit jetësor” qytetarët, siç transmeton “Dan”, do të kërkojnë që ky problem shumë mujor të zgjidhet sa më parë sepse, siç thonë, tymi nga deponia rrezikon jetën e të gjithë qytetarëve të Ulqinit.

Banorët e kësaj lagje tash disa muaj paralajmërojnë se kamionët shkarkojnë mbeturina në guroren e dikurshme. Pohojnë se i tërë vendbanimi po asfiksohet nga era e pakëndshme, por mungon reagimi adekuat i organeve kompetente.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS
“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS

E vetmja gazetë javore në gjuhën shqipe në Mal të Zi, “Koha javore” ka një kryeredaktor të ri nga numri 1022. Këshilli programor i kësaj gazete vendosi që këtë funksion ta kryejë sociologu dhe publicisti

Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE
Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE

Të martën e ardhshme ulqinakët dhe mysafirët e tyre do të kenë një mundësi unike për të ndjekur një koncert të katër yjeve të muzikës klasike. Bëhet fjalë për Josif Gjipalin dhe Kastriot Tushën, tenor

Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA
Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA

Në sallën e mbushur përplot të Shtëpisë së Kulturës – Ostros, të mërkurën (10 gusht 2022) është bërë përurimi i përmbledhjes “Balada popullore të shqiptarëve në Malin e Zi” të autorit Ismail Doda. Në emër

Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT
Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT

“Në ditët në vijim do të marrim masa dhe veprime që të mundohemi t’i ndihmojmë qytetarët e Kalasë që të kenë një furnizim më të mirë me ujë”, tha drejtori ekzekutiv i SHPK “Ujësjellësi dhe kanalizimi”

Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE
Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE

Për shkak të problemeve të vazhdueshme me ujin, banorët e Kalasë kanë paralajmëruar protestë. “Situata prej javësh është e padurueshme dhe nga mungesa e ujit na ikin mysafirët”, pohojnë Kalalitë. Sipas