Ulqin: AMBASADORJA AMERIKANE VIZITOI OJQ “AMANETI”

7186CFD6-4FF6-4606-8610-F5A8FBFC3B57Ambasadorja e SHBA-se ne Mal te Zi Xhudi Rainke, gjate qendrimit ne Ulqin vizitoi OJQ Amaneti.Ne zyren e Amanetit ajo u prit nga aktivistet e shumte si dhe nga kreret e organizates.

Kemi qene te befasuar pozitivisht kur para nje muaji na kane njoftuar qe Ambasadorja e SHBA-se deshiron qe te vizitoje organizaten tone. Kjo eshte njohje e madhe per ne dhe motiv shtese per veprimet tona te ardheshme- thuhet prej Amanetit.

E kemi njoftuar per aktivitetin tone 5 mujor.Gjate kesaj periudhe kemi bere vepra te medha humanitare, kemi shperndare mijera racione ushqim, atikuj ushqimor,  veshembathje per njerezit ne nevoje,  ndersa kulmi i gjithe kesaj ka qene organizimi i Iftarit ne plazhe te vogel per 2000 persona-thuhet nga Amaneti .

Poashtu me ambasadoren Reinke eshte biseduar edhe per perkrahje konkrete.

Ne Ulqin kemi nevoje per kuzhine popullore.Presim qe kjo gje te realizohet me ndihmen e Komunes se Ulqinit.

Gjithashtu, kemi diskutuar rreth mundesise qe ambasada e SHBA-se te na ndihmoje ne projekte humanitare,  sidomos per trajnimin dhe edukimin e aktivistave tone- thuhet ne perfundim te kumteses se Amanetit.

Gjate vizites ne zyren e Amanetit ambasadores iu dhane dhurata qe nderlidhen me komunitetin tone,  dhe poashtu ajo ka pasur rastin qe te provoje edhe specialitetet tona tradicionale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do