Nrekiq: FILLON REALIZIMI I DISA PROJEKTEVE TË RËNDËSISHME

Loro NrekicKryetari i Komunës së Ulqinit Loro Nrekiq deklaroi se në periudhën e ardhshme në këtë komunë do të realizohen projektet e shumta.

“Kemi projektin i cili është shumë i rëndësishëm, me vlerë 130 milion euro, kemi investitorin. Bëhet fjalë për fabrikën për kultivimin e salmonit në Port Milenë dhe njëkohësisht ndërtimi i aeroportit në Ulqin i cili do të ketë karakter sportiv, pastaj do të përdoret për aeroplanët kargo në mënyrë që salmoni të transportohet deri në Romë dhe pastaj të shpërndahet dhe aty do të punësohen 500 njerëz”, tha ai për TV Nova M.

Sipas fjalëve të tija, administrata lokale do të gjejë investitorin për ndërtimin e kompleksit turistik me pesë yje në malin Mavrian, mbi Valdanos.

Në administratën lokale janë të kënaqur me sezonin e sivjetmë turistik. Thonë se mysafirë ka më shumë se vitin e kaluar, ndërsa pritshmëritë e personit të parë të Komunës janë se të ardhurat nga taksa e banimit do të jenë më të larta.

Nrekiq thotë se nuk ka zhvillim të qytetit pa infrastrukturë të mirë dhe paralajmëroi fillimin e punimeve për ndërtimin e rrjetit të ujësjellësit. Parat janë siguruar nga kredia e KFW bankës, ndërsa garancinë për kredi e ka dhënë Qeveria e Malit të Zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do