A.Bajrami për “Vijesti”: CILA ËSHTË PERSPEKTIVA E FËMIJVE TANË

“Të hënën filloi viti i ri shkollor. Fëmijët na rriten, ndërsa unë pyes veten: cila është perspektiva në shoqëri të tillë? Çka mund të arrijnë fëmijët tanë në shtet të tillë”, pyet veten në opinionin e tij të rregullt në “Vijesti” kryeredaktori i gazetës së Prishtinës “Koha Ditore” Agron Bajrami dhe vazhdon:  “Të bëhen servil politik që të ja sigurojnë vetes shkollën, punën, të ardhurat? Ti shërbejnë sistemit që nga to bënë hajna të vogël, të cilët nesër gjatë natës do të vjedhin vota në mënyrë që kryetari të mbetet kryetar, kryeministri kryeministër, ndërsa ministri të mbaj karrigen? Të rriten dhe të bëhen punonjës anonim, jeta e të cilëve do të varet nga fati i shefit të tyre politik, e jo nga dija dhe puna. Çfarë shoqërie po ndërtojmë ne, ku në lartësi çohen ata që janë më të suksesshmit në korrupsion, manipulim, poltronizëm, jo parimor, gënjeshtra…? ”

Çdo vit gjithnjë e më shumë e pyes veten. Ndërsa përgjigja ishte gjithmonë e dukshme. Pyetja e drejtë është a jemi ne si shoqëri gati të bëjmë diçka në lidhje me këtë. Në zgjedhje ose jashtë tyre”, përfundon Bajrami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS
Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS

Këtë vit bëhet gjysmë shekulli nga fillimi i funksionimit të Qendrës naturiste në Adë të Bunës. Në korrik të vitit 1973 u pritën mysafirët e parë dhe ishin kryesisht gjermanë të sjellë nga agjencia “Miramare”.

Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT
Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT

Me rastin e fillimit të realizimit të projektit “Furnizimi me ujë dhe rregullimi i ujërave të zeza në bregdetin e Adriatikut – V, Ulqin”, kryetari i Komunës së Ulqinit Omer Bajraktari me bashkëpunëtorë

Në fillim të javës së ardhshme: KRYEMINISTRI ABAZOVIQ NË VIZITË ZYRTARE NË KOMUNËN E ULQINIT
Në fillim të javës së ardhshme: KRYEMINISTRI ABAZOVIQ NË VIZITË ZYRTARE NË KOMUNËN E ULQINIT

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, në fillim të javës së ardhshme do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Delegacioni me kryeministrin do të përfshijë edhe një sërë ministrash

Rikonstruksioni i “Mediteranit”: VILA E RE LUKSOZE ME DY PISHINA DERI NE MAJ
Rikonstruksioni i “Mediteranit”: VILA E RE LUKSOZE ME DY PISHINA DERI NE MAJ

Kompania “Becovic Management Group” është duke punuar në rikonstruksionin e hotelit të saj “Mediteran”. Siç theksohet, deri në maj të këtij viti do të përfundojnë punimet për ndërtimin e “Ville Version”,

Ulqin: ABAZOVIQI PARALAJMËRON SË SHPJETI PERFUNDIMIN E ADAPTIMIT TË URGJENCËS
Ulqin: ABAZOVIQI PARALAJMËRON SË SHPJETI PERFUNDIMIN E ADAPTIMIT TË URGJENCËS

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq bëri të ditur që së shpejti pritet të përfundojë adaptimi dhe rindërtimi i Urgjencës në Ulqin. Sipas tij, kjo dinamikë është është dakorduar të hënën në një bisedë