A. Kelmendi: ÇKA PRITET NË KOSOVË PAS 3 NËNTORIT

Zgjedhjet e nëntorit do të nënkuptojnë ndoshta garën më të rëndësishme zgjedhore në Kosovën e pasluftës. Kjo për arsye se do të jetë një test i rëndësishëm për të treguar se ku qëndrojnë shumë subjekte politike pas zhvillimeve dinamike brenda tyre dhe në Kosovë përgjithësisht, si dhe për shkak të zgjedhjeve të para në gjithë republikën me legjislacion të njëjtë, përfshirë veriun. Pra, pas 3 nëntorit do të dihet se ku qëndrojmë si Kosovë, me nivel demokracie dhe respektim të të drejtave të njeriut, që do të determinohet shumë nga (mbarë)vajtja e procesit zgjedhor. Çfarë rezultatesh do të prodhojë procesi i dialogut të kryeministrave Thaçi e Daçiq në Bruksel sa i përket daljes së serbëve në votime dhe pranimit të rezultateve, si hap për të ecur tutje. Distancimi nga partia e dy prej tri figurave kryesore dhe me më së shumti vota të partisë, Jakup Krasniqit dhe Fatmir Limajt, pritet të shihet se sa do ta lëkundë subjektin. Gjithashtu, kandidimi i sërishëm i disa prej kryetarëve aktualë të komunave, të cilët janë të dyshuar për vepra të ndryshme, që ndodhen ne procese gjyqësore, ose që ndodhen edhe prapa grilave, do të mund të jetë bukur problematik për mobilizim të votuesve. Në qoftë se PDK-ja nuk ia del të ruajë numrin e komunave që ka dhe nëse nuk ia del që së paku ta rrisë përqindjen e votës në Prishtinë, do të mund të perceptohet si fillim i rënies së partisë.

LDK-ja, në anën tjetër, eka përpara testin e parë real me Isa Mustafën si kryetar i partisë. Duke qenë se zgjedhjet e kaluara parlamentare u mbajtën vetëm disa javë pasi që Mustafa mori udhëheqjen e partisë, dhe si të tilla s’kanë mundur të vlejnë si një matës i saktë, 3 nëntori vjen si peshorja e vërtetë. AAK-ja ka përpara një situatë krejt ndryshe. Do të jetë hera e parë pas tetë vjetësh dhe disa procesesh zgjedhore që kjo parti do të mund të garojë si e kompletuar në zgjedhje, duke e pasur kryetarin Ramush Haradinaj përfundimisht të liruar me vendim fuqiplotë si i pafajshëm nga akuzat e Tribunalit të Hagës. Ky fakt në mënyrë të arsyeshme ka bërë që Haradinaj dhe kandidatët e tij për kryetarë komunash të kenë më së shumti takime dhe kontakte me qytetarët gjithandej Kosovës me synim mobilizimin e votuesve. Ngjashëm me AAK-në e ka situatën edhe LËVIZJA “VETËVENDOSJE!”. E vetëquajtur si opozita e vetme reale në Kosovë, subjekti politik i Albin Kurtit do t’i ketë vendimtare këto zgjedhje për t’u etabluar në Katërshen e Madhe (ose Pesëshen, nëse edhe AKR-ja fiton ndonjë komunë) dhe për të bërë të paqartë pastaj luftën për dy-tri partitë kryesore në vend pas zgjedhjeve nacionale. Kurse AKR-ja në këto zgjedhje ka situatën – të jesh, ose të mos jesh. (Marrë me shkurtime nga “Koha Ditore”)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komuna: NË DITËT NË VIJIM NISË ZBUKURIMI I QYTETIT
Komuna: NË DITËT NË VIJIM NISË ZBUKURIMI I QYTETIT

Në fillim të javës së ardhshme do të fillojë zbukurimi tradicional i Ulqinit në prag të festave të Vitit të Ri dhe të Krishtlindjeve. Siç mësojmë, qyteti do të dekorohet shumë më larmishëm se në vitet

Emërimet – diplomacia: BERNARD ÇOBAJ DO TË JETË I NGARKUARI ME PUNË I MALIT TË ZI NË REPUBLIKËN E KOSOVËS
Emërimet – diplomacia: BERNARD ÇOBAJ DO TË JETË I NGARKUARI ME PUNË I MALIT TË ZI NË REPUBLIKËN E KOSOVËS

Zyrtari i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Bernard Çobaj, së shpejti do të emërohet i ngarkuar me punë në Ambasadën e Malit të Zi në Prishtinë, mëson Portali Ul-info. Mali i Zi dhe Republika e Kosovës

Sweet December – Ulqini 2022/23: BAZARI I VITIT TË RI, YJET E MUZIKËS DHE SHUMË AKTIVITETE TË BUKURA
Sweet December – Ulqini 2022/23: BAZARI I VITIT TË RI, YJET E MUZIKËS DHE SHUMË AKTIVITETE TË BUKURA

  Nëse dëshironi që dhjetorin dhe festat e fundvitit ti kaloni në bregdet, Ulqini është zgjedhja juaj e duhur sepse kete vit Ulqini do të shëndrrohet në një destinacion feste, festat e fundvitit do

Akademia e shkencave e Shqipërisë dhe Art Club: 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit
Akademia e shkencave e Shqipërisë dhe Art Club: 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë do të organizojnë veprimtarinë shkencore dhe jubilare “NJË KOMB – NJË GJUHË LETRARE”, me rastin e

Komuna: NËNSHKRUHET KONTRATA PËR RIKONSTRUKSIONIN – ASFALTIMIN E BULEVARDIT TEUTA DHE RRUGËS “28 DHJETORI”
Komuna: NËNSHKRUHET KONTRATA PËR RIKONSTRUKSIONIN – ASFALTIMIN E BULEVARDIT TEUTA DHE RRUGËS “28 DHJETORI”

Komuna e Ulqinit dhe SH.P.K. Putevi Bar, si ofertues me ofertën më të volitshme, kanë lidhur Kontratën për Rindërtimin – Asfaltim të Bulevardit Teuta dhe Rrugës “28 Dhjetori”. Vlera e kontratës së nënshkruar