Abazoviq Llukshiqit: DËNONI DHUNËN NË GAZA

Dritan Abazoviq, Dritan AbazovicNë mbledhjen e djeshme të përbashkët të Këshillit për integrime evropiane dhe Këshillit për marrëdhënie ndërkombëtare në Kuvendin e Malit të Zi deputeti i MZ Pozitiv Dritan Abazoviq ka kërkuar nga shefi i diplomacisë malazeze Igor Llukshiq që zyrtarisht të dënojë dhunën brutale të Izraelit në Gaza.

“Keni ditur të akuzoni Sirinë për shkak të armëve kimike, jeni lajmëruar edhe me rastin e Ukrainës dhe duhej të dënonit edhe dhunën në Gaza”, theksoi Abazoviq.

Llukshiq tha që kjo është kjo është e saktë dhe mbas kësaj shtoi që Mali i Zi dënon çdo lloj dhune. “Ne angazhohemi që anët e konfliktuara të ulen në tryezën negociuese”, tha ministri i punëve të jashtme duke thënë që civilët nuk duhet të jenë viktima.

Sipas fjalëve të tija, çdo jostabilitet në Mesdhe, para ose më vonë, ka reperkusion në Mal të Zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do