Abazoviq: PLAÇKITJEN E TË MIRAVE DETARE TA PARANDALOJNË KOMUNAT BREGDETARE

Dritan-Abazovic-015-1Deputeti i Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq tha në tubimin protestues të qytetarëve të Tivatit të shtunën në mbrëmje që vendimi i Gjykatës së lartë me të cilin prona private në zonën e të Mirave detare praktikisht shpallet pronë shtetërore është vetëm uverturë para Ligjit të ri për të mirat detare. „Strategjia e pushtetit është që nga ky resurs më i vlefshëm të mbulohen minuset e financave publike. NP për menaxhimin e të mirave detare është agjenci klasike për thithjen e pronës së popullit të thjeshtë dhe të trashëgimisë tuaj“, tha ai.

Sipas fjalëve të tija, në këtë punë të gjithë duhet të mblidhen: komunat bregdetare, bashkësitë lokale, OJQ dhe shoqatat anëtarët e të cilave janë personat të cilët në zonën e të mirave detare kanë pronën e vet.

Abazoviq ftoj kryetarët e të gjitha komunave bregdetare të qëndrojnë mbas interesave të bashkëqytetarëve të vet dhe të nënshkruajnë kërkesat e tyre.

Komuna e Tivatit ka përkrahur kërkesat të cilat të shtunën i kanë deklaruar qytetarët në këtë tubim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjekë Gjonaj: SHKA “Tradita”, prezantuese e denjë e vlerave autoktone trashëgimore të Anës së Malit
Gjekë Gjonaj: SHKA “Tradita”, prezantuese e denjë e vlerave autoktone trashëgimore të Anës së Malit

Me këtë emër, në kuadër të Biznis Klubit “Ana e Malit”( BKA-së) në vitin 2013 u themelua ky ansambël me qëllim ruajtjen dhe kultivimin e vlerave kulturore dhe artistike të zonës së Anës së Malit. Kryetari

CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 10 shkurt, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: një pjesë

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi