abc news: LOPËT E EGRA SULMOJNË BANORËT NË KUFI ME MALIN E ZI

KravarNjë rrëfim i pazakontë vjen nga fshatrat në kufi me vendin fqinj, Malin e Zi. Mediat malazeze kanë raportuar për sulme nga lopët e egra, që janë pronë e një shqiptari në Anën e Malit.

Banorët e fshatit Kravar të Ulqinit i cili ndodhet në kufi me Shqipërinë po sulmohen nga lopët. Ato janë pronë e një shtetasi shqiptar me emrin Shaip. Për këtë shkak 90 fëmijë prej tri ditësh nuk shkojnë në shkollë.

Prindërit thonë se kjo është një formë bojkoti pasi askush nuk po zgjidh problemin e madh me kafshët që lëvizin nga Shqipëria në pjesën e Malit të Zi nëpër fshatin e tyre dhe sulmojnë njerëzit dhe shkatërrojnë të mbjellat.

Qazim Aloshi, Kryetar i Bashkësisë Lokale Kravar, Mal i Zi: “ Dëm i madh që shkaktojnë. Shkollën nuk e kemi hapur për shkak të fëmijëve dhe frikës se mund të sulmohen nga lopet që dalin në rrugë”.

Ilmi Ceni banor i fshatit Kravar ka shkuar edhe në shtëpi të zotit të lopëve në zonën e Anës së Malit në territorin e Shqipërisë.

Ilmi Ceni, banor i fshatit Kravar, Mali i Zi: “ Më kanë shkatërruar resadin, jonxhen, çdo gjë kanë shkatërruar, barin e thatë , dy herë kam shkuar në shtëpi te zotërisë, ai nuk dëgjon, sikur të ishte pa kokë. Ai kërcënon, është trim i madh. Dikush duhet të marrë masa, jo ne, por dikush kompetent”.

Që Shaipi kërcënon konfirmohet edhe nga Ndërmarrja Komunale e Ulqinit, e cila është munduar të largoi kafshët shetitëse. Vitin e kaluar ia bllokuan tek streha por ia kthyen sërish pronarit.

Skënder Kaleziqi, Drejtor i Ndërmarrjes Komunale Ulqin: “Deri në ditën e sotme nuk kemi arritur sukses që këto kafshë t’i mbledhim e grumbullojmë, por aksioni vazhdon dhe ne nuk do ndalemi derisa të arrjmë sukses”.

Janë rreth 50 -60 krerë lopë të cilat lëvizin në zonën mes kufirit Shqipëri-Mali i Zi e për pasojë dëmtojnë edhe të mbjellat. Por fshatarët thonë se ato janë rrezik, pasi janë lopë të egra. /abcnews.al

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do