Ada: NDRYSHIMET NË GRYKËN E MAJTË TË BUNËS

Gryka e BunesNë vitin 2011 po përgatisja një version hartografik të ndarjes së detit midis Malit të Zi dhe Shqipërisë (jo se kish ndonjë kërkesë nga qeveria …) por ishte thjeshtë hulumtim vetjak. Qeveria e atëhershme (dhe qeveritë…) as që duan t’ia dinë për ujanën e madhe, në Det dhe në Gji të Dheut të tyre. Kujtoni, se ç’ndodhi me ndarjen e Detit Jon, me Greqinë.

Ndërsa kërkoja ishullin e Franz Joseph, s’e gjeja, se ishte shndërruar në siujdhesë. Fshiva sytë e mi gjeografikë. Dinamika e Bunës dhe e Detit kish sjellë ndryshime, kaq të spikatura.

Ai ishull, kish qenë prodhim i Bunës dhe prurjeve të saj të ngurta si dhe procesit të dallgëzimit detar, në deltën e saj ku ndahet në dy degë brinjënjishme duke qarkuar Adën e Malit të Zi, në trekëndorin që krijon Buna dhe Deti.

Hartografët e Perandorisë Austrohungareze, teksa përpilonin dhe krijonin hartën, në vitin 1870, s’gjetën as emër as gjurmë hulumtimi gjeografik, se grykëdredhja s’kish dalëzotës, ishte ashtu jetime, në një vend të fatkobit. Prandaj dhe ata i vunë emrin e Perandorit të tyre Franz Joseph të Habsubrgëve, këtu në Bunën tonë ilirike. Kështu ngeli që 150 vjet më thellë.

Ndërkaq, pas një shekull e gjysmë le të hapim së bashku Google Earth. Përqendrohuni tek Delta e Bunës. Poshtë Franz Jozeph që është siujdhesë, ka dalë prej detit Nimfa e re, kjo krijesë e stërmundimshme e Bunës dhe e Detit. Lënda e krijesës ka ardhur që nga Bjeshkët e Namuna deri në Pind, grimcë pas grimce, kristal, gurë dhe aluvion, bartur nga Drini dhe Buna.

Shihni pamjen a nuk duket si vashë?

Një Nimfë, vajzë e bukur e Zeusit, që rron në Dete dhe Lumenj, që mbron njerëzit dhe bimët. Ndenjur mbi kordonin litoral të krijuar, me gjunjët fshehur në det dhe me shpinë të kthyer nga Ada, ndërkaq duart dhe gjinjtë i ka të bardhë si skulpturorë, bukurane e Dheut dhe e Detit, me fytyrë plot sharm dëftyer drejt Velipojës. Flokët i ka me det të ngjyer.

Tejdukshmëria e detit bën të shikosh kordonin litoral rreth 1,5 km që harkon në gjymtyrët e saj nëndetarë, të lëmuar nga lënda e maleve.

Matni nga zemra e ishullit ( Nimfës) gjer tek kreu i Franz Jozeph. Largësia është 500 metra, pastaj kalojeni shigjetën për nga Ada e Malit të Zi dhe do të keni 634 metra. Ishulli i ri është larg nga fshati Pulaj 3732 metër. Sipërfaqja e tij na i shtohet vetvetes së Dheut: 1, 2 hektarë.

Myslim Pashaj – Gazeta Shekulli

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do