Afër Adës: FUNDOSET ANIJA ME VELA, SHPËTOHET EKUIPAZHI

Calm Sea, More, DetiNga Qendra Detare – Operative njoftuan se të dielën rreth orës 8 u informuan nga Kapedania e Portit në Tivar që në largësinë prej 11 miljesh nautike nga Ada e Bunës u fundos anije me vela “Zhardica”, me gjatësi 13,5 metër.

Në te ishin dy anëtarë të ekuipazhit të cilët kaluan në barkën ndihmëse me motor të prishur.

Pas marrjes së informatës, nga Porti i Tivarit u nis barka ndihmëse me ekuipazh tre anëtarësh dhe në vendngjarje mbërritën për një orë. Aty i morën dy persona më të moshuar, S.I. dhe M.I., të cilët ishin në gjendje të mirë shëndetësore. Barka e vogël prej gome së bashku me dy persona u vendos në anijen për shpëtim dhe u transportua deri në Plazhin e Vogël, ku i priti Enti për Ndihmë Mjekësore Urgjente të Malit të Zi që ti ofrojë ndihmë.

Shtohet se aksioni efikas i kërkim – shpëtimit është bërë në koordinim edhe me qendrën në Tiranë, sepse anija me vela u fundos një milje largësi në ujërat territoriale të Shqipërisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT
Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT

“Në ditët në vijim do të marrim masa dhe veprime që të mundohemi t’i ndihmojmë qytetarët e Kalasë që të kenë një furnizim më të mirë me ujë”, tha drejtori ekzekutiv i SHPK “Ujësjellësi dhe kanalizimi”

Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE
Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE

Për shkak të problemeve të vazhdueshme me ujin, banorët e Kalasë kanë paralajmëruar protestë. “Situata prej javësh është e padurueshme dhe nga mungesa e ujit na ikin mysafirët”, pohojnë Kalalitë. Sipas

Edhe sot bllokimi i rrugës në Peçuricë: BLOKADA E RADHËS NË KRYTHË
Edhe sot bllokimi i rrugës në Peçuricë: BLOKADA E RADHËS NË KRYTHË

Banorët e Mërkotit kanë organizuar të dielën për të tretën herë bllokimin e rrugës rajonale në Peçuricë. Kësaj radhe, siç kanë bërë të ditur, bllokada është zgjatur për një orë, gjë që ka shkaktuar një

In memoriam: FATMIR MILO NINAMBEGU(1951-2022)- Këthimi në vendlindje
In memoriam: FATMIR MILO NINAMBEGU(1951-2022)- Këthimi në vendlindje

U hap lajmi: në Njujork ndërroi jetë Fatmir Milo Nimanbegu.Ka qenë e ditur se disa kohë ka vuajtur prej sëmundjesë të rëndë, joshëruese. ​Në vitet pesëdhjeta-gjashtëdhjeta jeta në Kalanë e Ulqinit. Pak

NELAJ: SHTYHET SEZONI I GJUETISË, FILLON ME 4 SHTATOR
NELAJ: SHTYHET SEZONI I GJUETISË, FILLON ME 4 SHTATOR

Njoftojmë të gjithë gjuetarët dhe qytetarët e Komunës së Ulqinit, se hapja e sezonit të gjuetisë që ishte e paraparë të hapet me datën 07.08.2022 ,pas kërkesës së kryetarit të Komunës së Ulqinit , Omer