Aksioni i shpëtimit në Ulqin: U gjet katër milje nga bregu

Policia detare të enjten në det të hapur ka shpëtuar B.GJ. (35) nga Nikshiqi i cili është zhdukur së bashku me anijen e tij, shkruan “Vijesti”.

R.M. nga Podgorica e ka lajmëruar policinë që B.GJ. të enjten në mëngjes rreth orës 6 ka lundruar drejt grykës së Bunës me varkën “Pasara” me targa të Tivarit dhe që mbas kësaj ka humbur çdo kontakt me te.

“Punonjësit e Policisë në Ulqin menjëherë kanë vepruar me marrjen e lajmërimit dhe për këtë kanë lajmëruar Njësinë e anijeve patrulluese të Ulqinit dhe Qendrën e policisë kufitare detare në Tivar, si dhe Drejtorinë e sigurisë detare”, theksohet në kumtesën e Drejtorisë së policisë.

Policia kufitare ka arritur ta gjej atë dhe varkën, katër milje nautike nga Plazhi i madh në Ulqin.

“B.Gj. për këtë rast ka thënë se mbasi që u prish motori në varkë, rryma lumore e ka tërhequr varkën në të cilën është ndodhur kah lumi Buna, e pastaj rryma detare e ka larguar nga bregu kah deti i hapur, mbas së cilës ka gjet një bovë mbi ujë për të cilën është mbajtur derisa erdhën punonjësit e policisë dhe punonjësit e Drejtorisë së sigurisë detare, të cilët e shpëtuan dhe e futën në anijen zyrtare dhe pa rrezik e transportuan deri në breg”, shtohet në kumtesë.

Varka në të cilën ndodheshe B.GJ. po ashtu u soll deri në breg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS
Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS

Këtë vit bëhet gjysmë shekulli nga fillimi i funksionimit të Qendrës naturiste në Adë të Bunës. Në korrik të vitit 1973 u pritën mysafirët e parë dhe ishin kryesisht gjermanë të sjellë nga agjencia “Miramare”.

Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT
Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT

Me rastin e fillimit të realizimit të projektit “Furnizimi me ujë dhe rregullimi i ujërave të zeza në bregdetin e Adriatikut – V, Ulqin”, kryetari i Komunës së Ulqinit Omer Bajraktari me bashkëpunëtorë

Në fillim të javës së ardhshme: KRYEMINISTRI ABAZOVIQ NË VIZITË ZYRTARE NË KOMUNËN E ULQINIT
Në fillim të javës së ardhshme: KRYEMINISTRI ABAZOVIQ NË VIZITË ZYRTARE NË KOMUNËN E ULQINIT

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, në fillim të javës së ardhshme do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Delegacioni me kryeministrin do të përfshijë edhe një sërë ministrash

Rikonstruksioni i “Mediteranit”: VILA E RE LUKSOZE ME DY PISHINA DERI NE MAJ
Rikonstruksioni i “Mediteranit”: VILA E RE LUKSOZE ME DY PISHINA DERI NE MAJ

Kompania “Becovic Management Group” është duke punuar në rikonstruksionin e hotelit të saj “Mediteran”. Siç theksohet, deri në maj të këtij viti do të përfundojnë punimet për ndërtimin e “Ville Version”,

Ulqin: ABAZOVIQI PARALAJMËRON SË SHPJETI PERFUNDIMIN E ADAPTIMIT TË URGJENCËS
Ulqin: ABAZOVIQI PARALAJMËRON SË SHPJETI PERFUNDIMIN E ADAPTIMIT TË URGJENCËS

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq bëri të ditur që së shpejti pritet të përfundojë adaptimi dhe rindërtimi i Urgjencës në Ulqin. Sipas tij, kjo dinamikë është është dakorduar të hënën në një bisedë