Aktivitetet e Gjekës: TRANSPORTI FALAS, ÇËSHTJE SOCIALE, SOS TELEFONI

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka, Partia demokratike, Demokratska partijaKryetari i Komunes se Ulqinit Fatmir Gjeka zhvilloi takimin e rralles me transportuesit e nxenesve te shkollave fillore ne territorin e Komunes se Ulqinit. Bisedimet zhvillohen  ne  gjetjen e nje mareveshtjeje per transportin falas   te femijeve fillorist. Edhepese I tere projekti ka nje kosta  te larte, Kryetari Gjeka nuk heq  dore  nga nje premtim I tij dhene qytetareve. Sipas te gjitha  gjasave  femijet e shkollave fillore  do te fillojne te transportohen ne shkolla – falas  nga muaji tetor, nderkohe qe do te vazhdojne bisedimet qe  kete ta perfitojne edhe nxenesit e shkollave te mesme.Kryetari Gjeka , shpreh  konsiderate edhe  per  pronaret e  automjeteve e nese kjo arrihet, sigurtisht qe do te  jete e mireseardhur per  buzhetet e kryefamiljareve. Neser, Kryetari Gjeka do te kete  nje takim pune me Drejtoret e shkollave te Ulqinit.

—————————–

Zyrtare te larte te Ministrise se punes dhe perkujdesjes sociale jane takuar me Kryetarin e Komunes se Ulqinit Fatmir Gjeka dhe bashkepunetoret e tij.

Decentralizimi, njohja me kartonin social dhe hapja e disa serviseve ne nivel lokal kane qene teme e bisedimeve. Te gjitha keto, dalin nga Ligji mbi sigurimin social  dhe feminore.

Krahas kesaj ne takim eshte bere fjale dhe per projekte qe kane per qellim permiresimin e pozites se personave me aftesi te kufizuar dhe  invalideve . Ministria perkatese dhe Komuna e Ulqinit kane paralajmeruar se ne nje te ardhme te shpejte do te realizojne disa projekte te ketij lloji.

—————————————————————————-

Diten e hene  pritet, nenshkrimi i Memorandumit te bashkepunimit ndermjet  Komunes se Ulqinit dhe SOS Telefonit per gra dhe femije viktima te dhunes.

Memorandumi parasheh partneritet, transparence, pergjegjesi dhe informim te ndersjellte.

Sipas Kryetarit Gjeka, eksekutivi angazhohet per parandalimin e dhunes ndaj   grave dhe vajzave dhe integrimin e viktimave te dhunes ne shoqeri. Strategjia e barazise gjinore perben nje objektiv te rendesishem, per ne, andaj ne do te jemi kembengules, derisa te veme te sherbim te grave dhe vajzave ne nevoje dhe viktima te dhunes, ndihmen ligjore dhe integrimin e tyre, tha Kryetari Gjeka i cili po ashtu u ndal dhe ne rendesine e arsimit per kete kategori, qe eshte garanci e tyre per integrim.

Ky Memorandum eshte i dyti qe nenshkruehet ne nje kohe te shkurter me  perfaqesuesit e Organizatave joqeveritare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do