Ambasadori i Turqisë në Ulqin: BINJAKËZIMI ME NJË KOMUNË

Mehmet TanilirAmbasadori i Republikës së Turqisë në Mal të Zi Mehmet Nijazi Tanëlër ka deklaruar sot që komuna e Ulqinit duhet të zgjedh me cilën vetëqeverisje lokale në Turqi do të krijojë marrëdhënie vëllazërore. “Ne më herët kemi propozuar që kjo të jetë një nga dy komunat në afërsi të Stambollit, në detin Marmara, Koxhaali ose Sakaria. Sepse, në to jetojnë shumë njerëz të cilët kanë prejardhje prej Ballkanit, e kanë ekonominë e zhvilluar”, tha Tanëlër.

Ai në takimin me kryetarin e komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka ka propozuar që drejtuesit e kësaj komunë të vizitojnë Turqinë dhe në vendngjarje të vendosin cili do të jetë qyteti me të cilin do të bëhet binjakëzimi.

Gjeka pranoi ftesën dhe theksoi që në periudhën e ardhshme pret investime më të mëdha nga Turqia. Theksoi që mbas verës mund të nis ndërtimi i akua-parkut, për çka, siç tha, komuna e Ulqinit i ka siguruar investitorit nga Turqia të gjitha kushtet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre