Analiza e fundit e Monstat-it: RROGAT NË ULQIN VAZHDOJNË TË JENË MË TË ULËTA NË VEND

Në raportin e fundit mujor të Entit shtetërorë për statistikë Monstat thuhet që rroga mesatare në këtë vend gjatë korrikut ishte 469 euro, gjegjësisht është më e vogël për 3,2 për qind se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar.

Sipas kësaj analize, në Ulqin vazhdon të jetë rroga më e ulët mesatare në Mal të Zi dhe është 380 euro. Para Ulqinit janë Danillovgradi me 400, Bijello Pole me 403, Andrijevica me 405 të pagës mesatare të qytetarëve të tyre në korrik, ndërsa shumë përpara janë Tivari me 438, Budva me 467 apo Podgorica me 514.

Monstat-i arriti në përfundim që në krahasim me vitin e kaluar pagat në Ulqin kanë shënuar rritjen më të madhe në vend, përkatësisht janë rritur për tetë për qind. Kjo e dhënë shpjegohet me faktin që për arsye të inspekcioneve të shpeshtuara dhe rritjes së rrogës minimale punëdhënësit në Ulqin në muajt e fundit ishin të detyruar ti rrisin rrogat e punëtorëve të vet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët