Arjona Resulani: A JENA TË GJITHË PËR FAKULTET?

 

Edhe pse Ulqinin e dua shumë dhe nuk do e ndërroja me asnjë vend tjetër në botë, ia urrej disa “tradita” të cilat, për fat të keq, po vazhdojnë të përcillen nga brezi në brez.

Mendoj që cilësohemi si qytet besimtarësh, por shumë pak jetojmë për Zotin.

Frika jone më e madhe është frika nga njerëzit. Para dhe pas cdo veprimi tonë shumë pak mendojmë për Zotin pasi që e gjithë vëmendja jonë është tek ajo se “çfarë do të thotë pazari”.

Nuk them se kemi faj, as ne e as ata para nesh se kështu na kanë mesuar, me këtë frymë na kanë rrit.

Sa persona janë shkatërruar nga këto bindje, me sa mëkate e kemi mbytur veten nga kjo menyrë e të menduarit, sa padrejtësi janë bërë duke tentuar të dalim në drejtë para njerëzve, po kush e di me mire se Zoti a kemi te drejte apo jo…?!

“Nanë, isht marre mas me kry shkoll, nuk të merr kerkush”, ” duhet me ba baj tbukur me ja kalu tanve”, ” tekymunin duhesh mi pas me napolona originall” ( ska lidhje se me kredita e se baben nuk e xen gjumi prej mendimeve), “ke ba kopil, coje n dom se marrja halkut” (ska lidhje se je duke ja shkatrru jeten nji fmije te pa fajshem par edhe vejdit), mobiljet duhena mi pas te shtrimta par mas mu ul kurr ne ta, se jan per miq…” sillu bukur me hanko se dukesh bukur para tjerve”..

E Zoti, ku isht Zoti?

“Kryje ti shkollen, ta kesh dipllomen n’xhep, a dan mu ba hamalli kuj?”.

Në rregull, e kena prej Zotit obligim me msu, par a jena tan per shkoll? A eshte e drejte para Zotit qe dikush qe e ka kry shkollen me miq (e sot ka shume) e qe e ka jeten e sigurumun, me luftu per me ja xan vendin e punes atij qe ka shkelqy ne mesime e qe eshte shkollu nga nje prind pa shkolle per qe me djerse hallall ka luftu qe fmija tije neser te kete nje jete me te mire? Aj me miq shume shpejt e shume lehte bahet mjek, inxhinjer e drejtor e me kete prinderit e tije ndihen krenare. E ketij nga grupi i dyte qe me dhembe ka luftu per tu bere dikushi, me vite ne raft i mbetet diploma se “lum i forti, mjer i ligu”, edhe kete ktu e kam ndi…

Ndoshta nijetin nuk e kena te keq kur veprojme keshtu, por me keto veprime nuk bejme “hajr” por “dam”..

Puna se kena turp me msu zanate dhe me cdo kusht “i kena fut dipllomat ne xhep”, duke mendu se po behemi dikushi, mbetemi askush!

Per kete arsye, kemi shume por “pak” mjeke, kemi shume por “pak” ekonomiste, kemi shume por “pak” profesore”…

Ja pra, kush jane fajtoret se pse Ulqini eshte mbushur me kuzhinjere, kamariere, e puntore fizik nga rajoni, sepse ketu te punosh keto pune eshte “marre” e mos te harrojme se “marrja t’len pa gja”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Horizonti i Ri: NISË PROJEKTI “REFORMA QË KUPTOJMË TË GJITHË”
Horizonti i Ri: NISË PROJEKTI “REFORMA QË KUPTOJMË TË GJITHË”

Qëllimi kryesor i projektit është të rrisë njohuritë e qytetarëve, përfaqësuesve të OJQ-ve, aktivistëve rinorë dhe palëve të tjera të interesuara për rëndësinë e Reformës së Administratës Publike në Mal

New York: Kryeministri Dritan Abazoviq takohet me diasporën shqiptare
New York: Kryeministri Dritan Abazoviq takohet me diasporën shqiptare

Kryeministri malazez Dritan Abazoviq i cili ndodhet për një vizitë disaditore në Nju Jork, pjesëmarrjen në sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (OKB), zhvilloi një sërë

Tenderi në vijim: SË SHPEJTI ASFALTIMI I BULEVARDIT “TEUTA”
Tenderi në vijim: SË SHPEJTI ASFALTIMI I BULEVARDIT “TEUTA”

Menjëherë pas normalizimit të Portalit të Prokurimit Publik, Komuna e Ulqinit shpalli tender për asfaltimin e rrugëve në territorin e kësaj vetëqeverisje lokale. Siç thuhet në ftesë, vlera totale e këtyre

Suela Dibra Kaca: FËMIJËT GJITHNJË E MË SHUMË KANË NEVOJË PËR KËNDET E LOJËRAVE
Suela Dibra Kaca: FËMIJËT GJITHNJË E MË SHUMË KANË NEVOJË PËR KËNDET E LOJËRAVE

Të gjithë i kujtojmë vitet e fëmijërisë dhe ndër kujtimet që nuk i harrojmë asnjëherë janë lojërat me shokët e shoqet dhe aventurat e bukura të asaj moshe. Sot fëmijët tanë përballen me një përvojë tërësisht

Takimi me afaristët turistik: FILLUAN PREGADITJET PËR SEZONIN E ARDHSHËM
Takimi me afaristët turistik: FILLUAN PREGADITJET PËR SEZONIN E ARDHSHËM

Në hotelin Otrant, me inicjativë të Organizatës Turistike të Ulqinit, është organizuar takimi ndërmjetafaristëveturistik të qytetit, udhëheqësisë së Komunës, dhe ndërmarrjes sh.p.k. “Veprimtaritë Komunale”.