Arkivi i Ulqinit: TË MËRKURËN EKSPOZITA NË OSTROS

EkspozitaMe moton “Të ruajmë arkivat”, në Mal të Zi sot filloi dhe do të zgjasë deri të premten manifestimi tradicional “Java e arkivit”.

Në Sallën e Bashkësisë Lokale në Ostros, më 29.05.2019, me fillim në ora 12 do të hapet ekspozita fotodokumentare “Zyra Doganore e Rendit II Tivar – dokumentacioni për Lejekalimet dypronësore nga viti 1928 – pjesa e II”.

Kjo ekspozitë është projekt në kuadër të manifestimit tradicional “Java e arkivit”, të cilin e organizoi Arkivi Shtetëror i Malit të Zi, Dega e Arkivit Ulqin.

Autori i ekspozitës dhe katalogut i cili u përgatit është Lilana Bullatoviq, gjersa bashkëpunëtorë janë Snezhana Nishaviq, Adem Mehmeti dhe Xhenana Axhemoviq.

Dokumentet dhe fotografitë rrjedhin nga viti 1928 dhe i takojnë Fondit Arkivor Zyra Doganore e Rendit të II Tivar, i cili ruhet në Arkivin Shtetëror në Cetinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat.

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë