Art club: MESAZH NGUSHËLLIMI ME RASTIN E VDEKJES SË RAMIZ KELMENDIT

Ramiz KelmendiI nderuar z. Migjen Kelmendi,

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” dhe anëtarët e saj kanë mësuar me hidhërim të thellë lajmin për vdekjen e babait Tuaj, z. Ramiz Kelmendi.

Vdekja e tij përbën humbje për letërsinë, gazetarinë dhe kulturën shqiptare në përgjithësi. Përpos krijues, ishte intelektual dhe patriot, që tërë jetë ia kushtoi vendit dhe popullit të tij.

Ai ishte simbol i brezit të tij, por edhe i brezave të rinj. Kontributi i tij i shumanshëm në të gjitha fushat ku ka punuar dhe krijuar e bën atë të pavdekshëm.

Ulqini ishte vendlindja e tij e dytë letrare, për të cilin kishte një dashuri të veçantë. Mesazhet e librit „Letra prej Ulqini“ mbeten edhe sot aktuale për shqiptarët e këtushëm. Ka qenë dashamir i krijuesve shqiptarë nga Ulqini, të cilët vazhdimisht i motivoi dhe i mbështeti. Në vitin 2007 ka qenë i ftuar i veçantë i manifestimit letrar “Kalimera Poetike”.

Prandaj, Ju lutem, pranoni ngushëllimet tona më të sinqerta me këtë rast.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo