Art club: SHËNIMI I 23-VJETORIT TË THEMELIMIT

Shoqata-Art-Club-Ulqin.1Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” shënoi sot 23-vjetorin e themelimit me një takim pune të anëtarëve të saj, ku u prezantuan rezultatet e arritura gjatë vitit 2013.

Pavarësisht ndihmës së vogël institucionale për kulturën, sidomos në këtë kohë krize, viti që po lëmë pas është vazhdim i punës së deritashme të suksesshme të “Art Club”-it për ruajtjen dhe afirmimin e kulturës, letërsisë, artit dhe shkencës shqiptare në Malin e Zi.

Në fushën e veprimtarisë botuese, gjatë këtij viti me firmën e “Art Club”-it, i cili është botuesi më i madh ndër shqiptarët në Mal të Zi, janë botuar 11 tituj të rinj, ndërkaq katër libra të tjerë gjenden në procesin e shtypit dhe pritet të botohen së shpejti. Krahas kësaj, është realizuar me sukses edhe një edicion i manifestimit “Kalimera Poetike”, duke sjellë në Ulqin emrat më kulmorë të letërsisë shqipe dhe ballkanike, dhe është mbajtur për të parën herë në Ulqin manifestimi “Ditët e filmit dokumentar dhe të shkurtër shqiptar”, ku janë prezantuar të arriturat e fundit në këto gjini të kinematografisë shqiptare. Po ashtu janë organizuar edhe disa përurime të librave dhe shënime të përvjetorëve.

SHAI “Art Club” falënderon të gjithë donatorët që e kanë mbështetur në realizimin e projekteve të tij.

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” është themeluar më 28 dhjetor 1990 nga një grup i dalluar i krijuesve të Ulqinit. Ajo është një ndër shoqatat më të vjetra të shoqërisë civile të krijuara në periudhën e pluralizmit, jo vetëm ndër shqiptarët, por në tërë Malin e Zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij