Bamja: USHQIMI I SHËNDETSHËM I ULQINIT

BamijaBamja është një nga ushqimet më të shëndetshme, bimë çudibërëse, e cila me shekuj përdoret në qëllime mjekësore.

Sipas disa të dhënave si ushqim e kanë përdorur edhe para 3500 viteve, sidomos Egjiptianët të cilët e kanë adhuruar. Edhe sot e kësaj dite përdoret në të gjithë botën për shkak të shijes unike, mënyrës së gjerë të përdorimit, si dhe për shkak të vetive mjekuese.

Me bamje mund të luftohen disa sëmundje të caktuara dhe të parandalohet krijimi i tyre. Ajo, për shembull, ka rëndësi të madhe për shtatzëni të shëndetshme, për parandalimin e diabetit, zvogëlon rrezikun për krijimin e sëmundjeve të veshkave, është shumë e rëndësishme për shëndetin e zorrës së trashë, ndërsa është vërtetuar që ndihmon dhe tek sëmundjet e frymëmarrjes si astma. Bamja po ashtu ndikon në shëndetin dhe pamje rinore të lëkurës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do