Beci: VALDANOSI TË REGJISTROHET NË LISTËN E UNESKO-SË

Safet BeciNënkryetari i Komunës së Ulqinit i dërgoi letër Drejtorisë për trashëgimi kulturore me kërkesë që të niset procedura për regjistrimin e gjirit të Valdanosit në listën e trashëgimisë botërore kulturore dhe natyrore – UNESCO.

Siç thuhet në propozim, gjiri i Valdanosit ka vlerë universale. “Me regjistrimin në listën e UNESCO-SË do të sigurohej përmbushja e kritereve sociale, ekologjike dhe ekonomike dhe ruajtja e kësaj pjese unike të natyrës për të gjithë qytetarët e botës”, pohoi Beci.

Sipas fjalëve të tija, duhet të ruhet edhe më shumë kjo zonë e mrekullueshme: Ullishtën shekullore, plazhin, nëndetin, kepin Mendra dhe kodrën Mavrian.

Një pjesë e vogël e gjirit të Valdanosit që prej vitit 1968 është përfshirë në kategorinë Rezervat i zonës natyrore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do