BL Krruç: TË MBYLLET ISH DEPONIA „HIJA“

BL Krruc, MZ KruceBanorët e Krruçit dhe Krythës së Ulqinit kanë mbajtur të shtunën mbrëma mbledhje të Bashkësisë lokale në të cilën kanë njoftuar se nuk do të lejojnë hedhjen e mbeturinave të çfarëdo lloji në ish deponinë „Hija“.

Ato bllokuan dje shkarkimin e kamionëve me bërllog i cili u soll nga Budva.

„Na treguan dokumentet nga të cilët shihet që këto mbeturina nuk janë të dëmshme ose kancerogjene. Pse nuk i hodhën në Budvë pra?“, tha kryetari i BL Rifat Suloviq duke theksuar se ish deponia përdoret ilegalisht dhe duhet të sanohet.

Ai tha se delegacioni i BL të hënën do të kërkojë pranimin tek kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka.

Në këtë takim ishin të pranishëm nënkryetari i komunës së Ulqinit Safet Beci dhe drejtuesi i OJQ „Hapi i gjelbër“ Xhelal Hoxhiq, të cilët përkrahen banorët e Krruçit në kërkesat e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do