Canka, Dështim i koalicionit qeverisës: FUSNOTË NË HISTORI

AD2250F9-1C9C-46DE-83EB-04F75B992DEE_mw1024_n_sVitin e ri 2014 Ulqinakët do ta presin në kulmin e  fushatës parazgjedhore. Disa javë më vonë do të tregohet se për kë ky vit është i mirëseardhur.

Për momenti është vetëm e qartë që këtë qytet mbas këtij deklarimi të qytetarëve do ta udhëheq koalicioni, sepse askush nuk mund të fitoj numrin e mjaftueshëm të mandateve për ushtrimin e pavarur të pushtetit lokal, pikërisht siç është e sigurt që mbas koalicionit qeverisës në ikje në këtë komunë askush nuk do të ankojë.

Është thjesht e pabesueshme që një shumicë, në krye me Forcën e re demokratike, lideri i së cilës Nazif Cungu ishte kryetar i Ulqinit, kaq shpejt dhe lehtë e ka shpenzuar kapitalin e stërmadh politik, i ka shkelur të gjitha premtimet dhe ka ardhur në pozicion që as nuk mundet ta çoj mandatin deri në fund i cili duhej të mbaronte në shtatorin e vitit të ardhshëm. Pasojat e kësaj qeverisjeje tejet të dobët do të ndjehet gjatë: në komunë zbatohet Plani i sanimit (që praktikisht do të thotë që ajo është në falimentim), tash nëntë muaj (!?) qeverisja lokale nuk e ka emëruar administratorin kryesor, nuk është miratuar (as që flitet për te!?) Plani strategjik i komunës, dy vite Kuvendi komunal nuk ka shqyrtuar Raportin e punës së kryetarit aktual të komunës…

Teksti i plotë : Kliko KËTU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep

Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…
Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…

Javët e fundit të këtij viti do t’i kalojmë në një atmosferë festive, me pije, ushqim, e mbi të gjitha muzikë të mire. Në skenën e “Sweet December” me 24 dhjetor do të ngjiten: Accoustic

CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të enjten, më 8 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI
Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI

“Besojmë se kemi eventin më të bukur që do ta ringjallë Ulqinin në këtë periudhë, me të cilin mund të tërheqim mysafirë nga i gjithë rajoni”, tha të mërkurën në prezantimin e programit të eventit “Sweet

Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS
Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS

Shoqata “Kraja”, e cila vepron në SHBA dhe ka filialin e saj në vendlindje, ka realizuar projektin e fundit – furrën e bukës në Ostros, transmeton Barinfo. Vitet e fundit kjo zonë nuk kishte furrë buke,