Canka: MAJI – MUAJI I KULTURËS NË ULQIN

mustafa cankaEkziston thënia e vjetër: gjithçka është më bukur me kulturë. Është vërtetuar kjo këtë muaj në Ulqin: qyteti vërtet ishte qendër kulturore e përmasave më të gjëra se territori i tij administrativ.

Çdo gjë ka filluar gjatë festave të 1 majit, fillimisht në plazhin “Kopakabana”, me koncertin e grupit “Colonia”, e pastaj, një ditë më vonë, është vazhduar me organizimin e shkëlqyer të manifestimit “Të gjithë për turizëm”.

Këtë muaj është mbajtur dhe “Festivali i këngës për fëmijë”, manifestimi i suksesshëm treditor “Pranvera në Anë të Malit”, disa libra janë botuar.

Sigurisht, ngjarja qendrore ishte drama e mrekullueshme “Servantes dhe Dulçinea”, e cila ka treguar që grupi i njerëzve me vullnet dhe vizion, i mbledhur rreth Munib Abazit, mund të bëjë shumë. Ftesat për pjesëmarrje në festivale vërtetojnë që  kjo vepër i ka tejkaluar kufijtë e Ulqinit.

Po ashtu, është e rëndësishme që qeverisja komunale ka kuptuar (dhe zbatuar në praktik) që në promovimet turistike të Ulqinit duhet të merren dhe grupet tona folklorike. Kjo është bërë mjaft mirë në Lukavac, shkohet në Mostar, pastaj në Prishtinë me “Sevantesin dhe Dulçinenë”.

Pra, edhe pse këtë muaj kriza financiare është ndjerë tepër fuqishëm, me këtë numër të madh të aktiviteteve kulturore çdo gjë ishte më e përballueshme dhe më e bukur. Fundja, vetëm kultura (dhe sporti) mund të mobilizojë numër të madh njerëzish, të kthejnë besimin në komunitetin tonë të vogël, si dhe të ruaj identitetin dhe shpirtin e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do