Canka, Rikthimi tek bujqësia: NUK JETOHET VETËM NGA TURIZMI

314057_288651491158141_870590393_nNë situatën kur ka shumë pak tregues që do të filloj ndërtimi i hoteleve të prishur dhe rrënuar, një numër i konsiderueshëm i qytetarëve të Ulqinit ka vendosur ti kthehet punës në “fabrikën nën qiellin e hapur”. Dhe i ecën mire.

“Nga turizmi jetohet dy muaj, nga bujqësia gjithë vitin. Sezoni duhet të shfrytëzohet që agrumet të cilët prodhohen këtu të shiten edhe më shumë. Ka mundësi të mëdha për zhvillimin e bujqësisë në Ulqin, sidomos nëse shteti siguron mjete shtesë”, thotë këshilltari për bujqësi në komunë të Ulqinit Gani Rexha.

Ai tha që Ulqini ka marrë primatin, sidomos në prodhimin e mandarinave dhe që prodhuesit tentojnë të zmadhojnë të mbjellat e veta, të cilat për momentin janë rreth 300 mijë trungje, sepse prodhimi çdo vit është më i mirë. Përveç kësaj, kërkesa është më e madhe se oferta!

Të dhënat nga terreni vërtetojnë pohimet e tija. Vetëm këtë vit në territorin e komunës së Ulqinit prodhimi i mandarinave ishte rreth tre mijë ton,çka me çmimin mesatar prej 40 deri në 50 cent për kilogram do të thotë që vetëm nga shitja e kësaj kulture bujqësore bujqit e Ulqinit do të fitojnë rreth 1,3 milion euro.

Shumica e mandarinave nga Ulqini shiten në tregjet e Rusisë, Serbisë dhe Shqipërisë, e vetëm një pjesë e vogël në Mal të Zi. Në Ulqin, përndryshe, ekzistojnë dy qendra blerëse, të cilat shumë janë kanë lehtësuar punën prodhuesve të kësaj kulturë, e cila në Mal të Zi ka mbërritur në vitet nëntëdhjetë të shekullit të kaluar nga Japonia e largët. Por, ekspertët pohojnë që prodhuesit e mandarina nuk do të kenë nevojë të brengosen vetëm atëherë kur në Ulqin të hapet fabrika për prodhimin nga kjo bimë të kompostos në kanaçe.

Teksti i plotë: Kliko KËTU

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij