Lajme nga kategoria

Ekologji

Tash disa muaj peshkatarët e Ulqinit, njëjtë si në tërë Adriatikun, ankohen për peshkim të dobët. Mirëpo, në det dalin, sepse kjo është jeta …
Tash disa muaj peshkatarët e Ulqinit, njëjtë si në tërë Adriatikun, ankohen për peshkim të dobët. Mirëpo, në det dalin, sepse kjo është jeta …
Rritja e nivelit të detit mund të ketë ndikim të madh në ekosistemet natyrore të zonës bregdetare të Ulqinit. Sipas projeksioneve të Planelit Ndërqeveritar …
Rritja e nivelit të detit mund të ketë ndikim të madh në ekosistemet natyrore të zonës bregdetare të Ulqinit. Sipas projeksioneve të Planelit Ndërqeveritar …
Dr. Vesna Maçiq nga Instituti për Biologjinë e Detit deklaroi se shpallja e zonave të mbrojtura në det, përfshirë këtu edhe Ulqinin e Moçëm, …
Dr. Vesna Maçiq nga Instituti për Biologjinë e Detit deklaroi se shpallja e zonave të mbrojtura në det, përfshirë këtu edhe Ulqinin e Moçëm, …
Ujërat sulfurore janë të dobishme për tërë organizmin, sepse sulfuri depërton përmes lëkurës në indet nënlëkurore dhe më të thella, si dhe në transmetuesit …
Ujërat sulfurore janë të dobishme për tërë organizmin, sepse sulfuri depërton përmes lëkurës në indet nënlëkurore dhe më të thella, si dhe në transmetuesit …
Sektori i Gjelbërimit i SHPK “Veprimtaritë Komunale” Ulqin po bënë mbjelljen e luleve vjeshtore, krizantema, në shëtitoren e Ranës, sheshin e ullirit, rrethrrotullimin tek …
Sektori i Gjelbërimit i SHPK “Veprimtaritë Komunale” Ulqin po bënë mbjelljen e luleve vjeshtore, krizantema, në shëtitoren e Ranës, sheshin e ullirit, rrethrrotullimin tek …
Prej tri dekadash liqeni më i madh i Ballkanit po vuan ndotjen e vazhdueshme dhe pamundësinë e autoriteteve shqiptare dhe atyre malazeze për ta …
Prej tri dekadash liqeni më i madh i Ballkanit po vuan ndotjen e vazhdueshme dhe pamundësinë e autoriteteve shqiptare dhe atyre malazeze për ta …
Në Glasgou, ku mbahet konferenca e Kombeve të Bashkuara për klimë, organizohen ngjarjet e shumta paralele ku ekspertët e shumtë, organizatat ekologjike dhe aktivistët …
Në Glasgou, ku mbahet konferenca e Kombeve të Bashkuara për klimë, organizohen ngjarjet e shumta paralele ku ekspertët e shumtë, organizatat ekologjike dhe aktivistët …
Peshku fugu ka prejardhjen nga Deti i Kuq. Është vërejtur edhe në ujërat tona. Kur është i kërcënuar, ky lloj ka aftësi të jashtëzakonshme …
Peshku fugu ka prejardhjen nga Deti i Kuq. Është vërejtur edhe në ujërat tona. Kur është i kërcënuar, ky lloj ka aftësi të jashtëzakonshme …
Gaforrja blu është një lloj invaziv me popullatë në rritje në detin e Malit të Zi. Kjo specie, me shumë mundësi, është sjellë përmes …
Gaforrja blu është një lloj invaziv me popullatë në rritje në detin e Malit të Zi. Kjo specie, me shumë mundësi, është sjellë përmes …
Ulqini së shpejti do të fitojë zonën e parë të mbrojtur në det, gjegjësisht parkun e natyrës. Bëhet fjalë për zonën përreth ishullit Ulqini …
Ulqini së shpejti do të fitojë zonën e parë të mbrojtur në det, gjegjësisht parkun e natyrës. Bëhet fjalë për zonën përreth ishullit Ulqini …

S.Hollaj: FOTOGRAFIA KLINIKE MË E LEHTË SESA NË VALËT E MËHERSHME

Ulqinakët duke pritur aeroportin

TV UL-info: TROKITËM NË ATELIEN ARKEOLOGJIKE TË GAZMEND ÇITAKUT

Deti ynë: PESHK KA PAK, POR KAPET KALLAMARI ME PESHË MBI 1.3 KG
Deti ynë: PESHK KA PAK, POR KAPET KALLAMARI ME PESHË MBI 1.3 KG

Tash disa muaj peshkatarët e Ulqinit, njëjtë si në tërë Adriatikun, ankohen për peshkim të dobët. Mirëpo, në det dalin, sepse kjo është jeta e

Qeveria e Malit të Zi: RRITEN KONTROLLET E MASAVE EPIDEMIOLOGJIKE GJATË FUNDJAVËS
Qeveria e Malit të Zi: RRITEN KONTROLLET E MASAVE EPIDEMIOLOGJIKE GJATË FUNDJAVËS

Ministria e Shëndetësisë, Drejtoria për Punë Inspektuese dhe Drejtoria e Policisë edhe këtë javë, nga e premtja deri të dielën mbrëma, do të ndërmarr aksionin

CEDIS: TË PREMTËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË PREMTËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi Malazez i Elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 21 janar, në periudhën prej orës 08 deri në 14:30, pa

Supermarketi SARS: EDHE NJË AKSION DERI TË DIELËN, ZBRITJE PËR PENSIONISTËT
Supermarketi SARS: EDHE NJË AKSION DERI TË DIELËN, ZBRITJE PËR PENSIONISTËT

Edhe një javë, edhe një tjetër aksion. Sipas zakonit. Eja. Blej. Kurse. Shko. Aksioni në artikujt e afishuar vlen nga data 20 janar (të enjten)

Qendra për kulturë: TË SHTUNËN EKSPOZITA PERSONALE – GRETA TAHIRAGA
Qendra për kulturë: TË SHTUNËN EKSPOZITA PERSONALE – GRETA TAHIRAGA

Të shtunën, më datë 30 janar, me fillim në ora 18, në Galerinë e Qendrës për Kulturë do të mbahet ekspozita personale e piktores Greta