CGO: ZENEPA LIKA SHPËRBLEHET PËR AKTIVIZMIN QYTETARË

CGOAktivistja ekologjike Zenepe Lika, Qendra për Mbrojtjen dhe Hulumtimin e Shpendëve (CZIP) dhe doktor Milena Popoviq Samarxhiq janë fitues të Qendrës për Arsimim Qytetar për afirmimin e të drejtave të njeriut dhe të aktivizmit qytetar në kuadër të Festivalit të 10 për të Drejtat e Njeriut (UBRZAJ).

Lika duke u falënderuar për shpërblimin në gjuhën malazeze dhe shqipe tha se dëshiron të ndajë çmimin me të gjithë qytetaret dhe qytetarët e lirë dhe aktiv të Malit të Zi të cilët nuk kanë vëmendjen e opinionit, por janë aktiv, dhe në mënyrë të vet luftojnë për botën më të mirë dhe më humane.

“Për mjedisin e shëndetshëm jetësor ato nuk mbyllin sytë para padrejtësisë, çojnë zërin dhe flasin për të drejtat e njeriut, të cilat janë të drejta universale, edhe këtu tek ne në Mal të Zi”, theksoi ajo.

Lika mendon se fryma e lirë po përhapet. “Për çdo ditë jemi më shumë, dhe shpresoj se për çdo vit do të jemi më shumë, sepse kjo që ka rëndësi vitale. Ne jemi ato qytetarë të cilët mund ta ndryshojmë botën për mirë. Vetëm me qytetari aktive, mund të mbrojmë vlerat universale, të drejtat e njeriut, të drejtën për mjedisin jetësor dhe mbrojtjen e natyrës. Besojmë në fuqinë tonë”, tha ajo gjatë ndarjes së çmimeve në Teatrin Popullor Malazez.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do