CZIP dhe MSJA: KRIPORJA DHE ULQINI KANË NEVOJË PËR OFERTË MË KREATIVE

RadionicaKëtë fundjavë në hotelin “Pallati Venezia” në Ulqin u mbajt punëtoria “Parku i natyrës Kriporja e Ulqinit: Zgjidhjet e reja të qëndrueshme & shanset në turizëm – mbrojtja, bashkëpunimi dhe krativiteti”.

Këtë punëtori shumë interesante dhe kreative e kanë organizuar Qendra për Mbrojtjen dhe Hulumtimin e Shpendëve (CZIP) dhe Shoqata Dr. Martin Schneider – Jacoby (MSJA).

“Duke pas parasysh pasurinë e biodiversitetit të parkut më të ri të natyrës në Mal të Zi, Kripores së Ulqinit, banorët të cilët jetojnë në afërsinë e tij kanë mundësi të krijojnë dhe zhvillojnë ofertë cilësore turistike. Jo vetëm që pritet rritja e grupeve të reja të vizitorëve, por edhe rritja e numrit të bujtjeve, zgjatja e sezonit turistik, dhe dobi e drejtpërdrejtë për komunitetin lokal, si dhe për vet mbrojtjen e kësaj hapësire”, thanë drejtoreshat ekzekutive të CZIP-it dhe MSJA Jovana Janjusheviq dhe Zenepa Lika.

Pjesëmarrësit e punëtorisë vizituan monumentet kulturore dhe natyrore të Ulqinit: Kalanë, Kriporen dhe Shasin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre