D.Saveliq: ULLINJTË E ULQINIT I MBIJETUAN TË GJITHA, POR KËTË JO!

Ullishta, MaslinadaEkologu i famshëm dhe themeluesi i Qendrës së njohur për Mbrojtjen dhe Hulumtimin e Shpendëve Darko Saveliq tha se kushdo që deshi të merrte me vete diçka të bukur nga Mali i Zi, diellin e tij, natyrën e tij, vaji nga Valdanosi ishte zgjidhja e parë.

“Kur mikprisja ndonjë të huaj, e çoja po në këtë vend, ku Fatmir Sadiku do ta shëtiste nëpër ullishtë dhe do t’i tregonte ndonjë histori për këtë pemë të shenjtë. Ai rrëfen aq mirë, sa që njerëzit duan të vdesin nga kënaqësia. Të shumtë janë ato që, kur grupi shpërndahet, fshehurazi qëndrojnë dhe e ledhatojnë, përqafojnë, disa edhe e puthin drurin 1893 vjeçar!”, shkroi ai në FB e tij dhe pastaj dërgoi mesazh paralajmërues: “Këto ullinj mbijetuan carët dhe mbretërit, Ilirët, sulmin e Mongolëve, Turqit, Venedikasit, Italianët dhe Gjermanët, miliona turistë. I mbijetuan të gjitha, por nuk do t’i mbijetojnë ato të cilët, në njërin nga gjiret më të bukura të Mesdheut, filluan të ndërtojnë shtëpitë e veta”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do