Delegacioni i Parlamentit Evropian në Ulqin: KRIPORJA VEND UNIK EVROPIAN

URA“Kriporja është margaritarë unik evropian. Turistët perëndimor kënaqen me këto zona dhe për ato, këto hapësira janë më atraktive se cilido hotel. I tërë Ulqini është i mrekullueshëm”, deklaroi të hënën gjatë vizitës në Ulqin deputeti i Grupit të të Gjelbërve në Parlamentin Evropian Thomas Waitz.

Ky politikan austriak gjendet në krye të delegacionit të Parlamentit Evropian i cili prej sot, me ftesë të Lëvizjes Qytetare URA, me vizitën e monumenteve të Ulqinit, filloi vizitën zyrtare në Mal të Zi.

Waitz vizitoi Plazhin e Madh dhe Valdanosin, ndërsa në Kala iu shtrua dreka e punës me anëtarët e Këshillit Komunal të URA-së në Ulqin, përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe të sektorit të biznesit.

Në drekën e punës ishte i pranishëm edhe themeluesi i organizatës së njohur Rrjeti Nansen Dialog Steinar Bryn nga Norvegjia.

Kryetari i URA-së Dritan Abazoviq shprehu kënaqësinë me vizitën e mysafirëve të lartë duke theksuar se është kënaqësi të kesh përkrahje nga qendrat e politikës evropiane. “Nuk jemi të vetëm në përpjekjet tona që të krijojmë shoqërinë demokratike, shtetin e së drejtës dhe të mbrojmë resurset tona që janë edhe resurse evropiane”, shtoi ai.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do