Dita Botërore e Mjedisit Jetësor: TË PREMTEN AKSIONI I PASTRIMIT EDHE NË ULQIN

Ulqin, Ulcinj, PanoramaMe aksionet e pastrimit dhe rregullimit të hapësirës, si dhe me mbjelljen e pemëve të ndryshme, 20 Komuna në Mal të Zi, duke përfshirë edhe Ulqinit, do të shënojnë  Ditën Botërore të Mjedisit Jetësor.

Shënimin e kësaj data e organizon Sekretariati i Përgjithshëm i Qeverisë, Bashkësia e Komunave të Malit të Zi dhe Ministria e Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Turizmit.

Aksioni do të organizohet në Plazhin e Madh, me fillim në ora 9, ndërsa të bashkëngjiten edhe përfaqësuesit e vetëqeverisjes lokale, organizatave joqeveritare dhe të gjithë qytetarët e interesuar.

Më herët është paralajmëruar që aksioni do të mbahet të mërkurën, por është shtyrë për shkak të motit të paqëndrueshëm.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS
“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS

E vetmja gazetë javore në gjuhën shqipe në Mal të Zi, “Koha javore” ka një kryeredaktor të ri nga numri 1022. Këshilli programor i kësaj gazete vendosi që këtë funksion ta kryejë sociologu dhe publicisti

Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE
Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE

Të martën e ardhshme ulqinakët dhe mysafirët e tyre do të kenë një mundësi unike për të ndjekur një koncert të katër yjeve të muzikës klasike. Bëhet fjalë për Josif Gjipalin dhe Kastriot Tushën, tenor

Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA
Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA

Në sallën e mbushur përplot të Shtëpisë së Kulturës – Ostros, të mërkurën (10 gusht 2022) është bërë përurimi i përmbledhjes “Balada popullore të shqiptarëve në Malin e Zi” të autorit Ismail Doda. Në emër

Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT
Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT

“Në ditët në vijim do të marrim masa dhe veprime që të mundohemi t’i ndihmojmë qytetarët e Kalasë që të kenë një furnizim më të mirë me ujë”, tha drejtori ekzekutiv i SHPK “Ujësjellësi dhe kanalizimi”

Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE
Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE

Për shkak të problemeve të vazhdueshme me ujin, banorët e Kalasë kanë paralajmëruar protestë. “Situata prej javësh është e padurueshme dhe nga mungesa e ujit na ikin mysafirët”, pohojnë Kalalitë. Sipas