DN: BASHKIMI I FORCËS DHE INICIATIVËS QYTETARE

nimanbegu-sinistaj-najavili-mogucnost-raskida-sa-dps-om-vlast-nas-je-prevarila-slika-161844Partnerët e koalicionit në zgjedhjet e kaluara parlamentare, Forca e re demokratike dhe Iniciativa qytetare (IQ), së shpejti do të bashkohen në një parti, shkruajnë “Dnevne novine”.

Deputeti i Forcës Genci Nimanbegu tha që në vijim janë bisedat rreth bashkimit. “Ne dëshirojmë që të vijë deri tek unifikimi”, tha ai.

Drejtuesi i IQ Vasel Sinishtaj ka pohuar që bisedohet mbi këtë temë. “Mirëpo, të gjitha varen nga respektimi i marrëveshjes së koalicionit”, tha ai.

Me marrëveshje, përveç tjerash, parashikohet që Sinishtaj në nëntor të zëvendësoi Nimanbegun në Kuvendin e Malit të Zi.

Në marrëveshjen e koalicionit të këtyre dy partive nga shtatori i vitit 2012 ishte e shkruar që Forca dhe IQ të bashkohen „jo më vonë se deri më 30 qershor 2013, në formën më të përshtatshme organizative, duke respektuar emrin Forca si bazë të emrit të partisë së ardhshme të përbashkët“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu