DN: CENTRALI ME ERË NË MOZHUR DERI NË FUND TË KORRIKUT

vjetroelektrana-mozura-mozhur-centralet-me-ereKompania kineze “Shanghai Electric Power Engineering”, kryerësja kryesore e punimeve për ndërtimin e centralit me erë në Mozhur, deri tani ka vendosur 13 nga 23 gjeneratorë me erë të planifikuar në këtë lokalitet, ndërsa synimi i investitorit është që të gjithë punimet ndërtimore të përfundohen deri në fund të korrikut, mëson Dnevne Novine nga Ministria e Ekonomisë.

Sipas informatave që i fituan përfaqësuesit e këtij resor nga investitori maltez “Enemalta plc”, përfundoi edhe ndërtesa kontrolluese dhe një pjesë e ndërtesës për nënstacion.

“Vendosja e gjeneratorëve me erë po shkon me dinamikë të planifikuar dhe qëllimi i investitorëve është që të gjithë punimet ndërtimore të përfundohen deri në fund të korrikut”, thanë nga Ministria.

Nuk është e njohur se sa investoi deri tani investitori në ndërtimin e centralit me erë në Mozhur, ndërsa sipas planeve investimet e përgjithshme do të kapin vlerën prej 89 milion euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do