“Dnevne novine”: POLITIKANËT MALAZEZ TË MËSOJNË NGA EDI RAMA

Edi Rama, Milo Gjukanoviq“Deri pak kohë më pare ishim të gatshëm të minimizojmë rëndësinë e marrëdhënieve malazeze-shqiptare. Për fat të mire, kjo më nuk është kështu. Kemi kuptuar që komshiu i parë është shumë i  rëndësishëm për ne dhe që shumë më tepër mund të bëjmë bashkë”, shkruan komentuesi i “Dnevne novine” mbas vizitës të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Podgoricë.

Theksohet që kjo ishte shans i mirë që të mësohet diçka më tepër për mënyrën bashkëkohore të udhëheqjes së politikës. “Edi Rama mund ti tregoj politikanëve tanë si të mbrohet dhe ruhet shpirti i qyteteve, me këtë dhe të banorëve të tyre, si dhe që jo çdo gjë është në pushtet. Dhe pushteti duhet të lëshohet nganjëherë dhe të kthehesh prapë me eksperienca të reja, më gati dhe më të mençur se më herët”, thekson komentuesi i kësaj gazetë dhe shton që Rama nga udhëheqësit malazez të cilët në mënyrë të vazhdueshme janë në pushtet tash 24 vjet mund të mësoj “si ia arrijnë të jenë të akuzuar, ti durojnë këto akuza dhe të qëndrojnë në të njëjtin vend ku ishin”.

“Shkëmbim fqinjësor i eksperiencave, apo jo”, përfundohet në koment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjekë Gjonaj: SHKA “Tradita”, prezantuese e denjë e vlerave autoktone trashëgimore të Anës së Malit
Gjekë Gjonaj: SHKA “Tradita”, prezantuese e denjë e vlerave autoktone trashëgimore të Anës së Malit

Me këtë emër, në kuadër të Biznis Klubit “Ana e Malit”( BKA-së) në vitin 2013 u themelua ky ansambël me qëllim ruajtjen dhe kultivimin e vlerave kulturore dhe artistike të zonës së Anës së Malit. Kryetari

CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 10 shkurt, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: një pjesë

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi