Donacion: GJERMANËT NDIHMUAN SHËRBIMIN E MBROJTJES DHE SHPËTIMIT

GIZShoqata gjermane për bashkëpunim ndërkombëtar (GIZ) në Mal të Zi ka siguruar në kuadër të projektit “Adaptimi në ndryshimet klimatike në menaxhimin ndërkufitarë të rrezikut nga përmbytjet të Ballkanit perëndimor, zonës së rrjedhave të lumenjve Drini dhe Buna”, përveç të tjerëve, donacion edhe për Shërbimin e mbrojtjes dhe shpëtimit në Ulqin, transmeton Antena M.

Siç thuhet, pajisjet të cilat janë dhuruar do të mundësojnë punën më të mirë dhe më efikase në terren në rast përmbytjesh të cilat në disa vitet e kaluara kanë shkaktuar dëme të mëdha dhe kanë rrezikuar numrin e madh të qytetarëve dhe pronën e tyre.

“Për punonjësit operativ do të organizohet trajnimi me pajisjet GPS, trajnimi i punës me bazat hapësinore të të dhënave të cilat kanë të bëjnë me përmbytjet në rajonet e rrezikuara, si dhe një sërë trajnimesh të përbashkëta dhe shkëmbime eksperiencash me shërbimet nga komunat fqinje, si dhe me Bashkinë e Shkodrës”, shtohet në kumtesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo