Dr. G.Karamanaga për përvjetorin e tërmetit: JETA VAZHDON

Arkiv, Arhiva, Termet, Zemljotres, 1979E diele, ditë prilli, Pashkët e përbashkëta.., nga deti erdhi stuhia, dielli u mbyll, toka filloj të dridhet, shtëpitë u rrënuan, rrugët u mbyllën..

Tërmeti më 15 prill 1979 i rrënoi shumë shtëpi në Kala.

Shkaktoi edhe 6 viktima. Më vonë, kam dëgjue si kanë thënë:

“Kalaja ishte e mbuluar me tym, kemi mendue se askush nuk shëptoi prej aty..”

Kështjella shumëshekullore qëndroi në këmbë, tërmeti e dëmtoi por mbijetoi..
– kalalitë e ruajtën vendlindjen e tyre,
– nuk lejuan që të mbyllen portat e saja..

Jeta vazhdonte edhe pas tërmetit, në kampin ku ishin të strehuar dy të rinjë u fejuan, pas disa ditëve ishte edhe martesa e parë pas tërmetit..

Tërmetin e përcjelli solidaritet i madh prej të gjithë Malit të Zi si edhe prej republikave tjera të ish Jugosllavisë..

Në atë ditë, para sëmundjes Josip Broz Tito ishte në rezidencën e tij në Igalo. Menjëherë më helikopter e vizitoji Bregdetin e Malit të Zi ku ishin pasojat dhe rrënimet më të mëdha..Prej atëherë u nis ndihma dhe lufta që të tejkalohen pasojat e tërmetit.

Po i theksoji ndihmat për shëndetësi:
– Republika e Rumunisë e ndërtoji në Ulqin dhe pajisi Shtëpinë e shëndetit të re,
– Enti republikan për mbrojtjen shëndetësore i Serbisë e ndërtoji dhe pajisi Stacioni shëndetësor në Katërkollë,
– sipërmarrja “Besko” nga Vlasotinici-Jugu i Sërbisë e dhuroji barakën prej 50 m2 të cilën e vendosëm në Katërkollë,
– “Krivaja” nga Zavidoviqi-Bosnja dhe Hercegovina ambulancën prej 120 m2 në Shtoj,
– “Krka” prej Novo Mesto –Slovenia-barnatoren dhe ambulancën në Bashkësinë lokale të Ranës,
– Enti shëndetësor i Kosovës ambulancën prej 8o më në Zallin e Madh..

Të nderuarit pjesëmarrës të kësaj mbledhje përkujtimore,

Kujtime për viktimat e tërmetit

Jam krenar që isha në krye të shërbimit shëndetësor në atë kohë, respekt për ato punëtorë të shëndetësisë dhe tjerët që ju bashkëngjitën për të ndihmuar të plagosurve, të sëmurëve. Ato i kanë harru familjet e tyre, të cilët menjëherë erdhën para Shtëpisë së shëndetit në kushte të vështira të punojnë ditë/natë..

Ulqin,
15 prill 2019

Prim.Dr. Gani Karamanaga

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do