Dr Jakupi: REAGIM NË LIDHJE ME PANDEMINË COVID-19

Isat JakupiNë redaksinë tonë mbërriti reagimi i Dr. Isat Jakupit, internist specialist, të cilin e publikojmë në tërësi.

Per ta pershkruar gjendjen momentale duhet shume kohe dhe shkrim, por e dim qe krejt te thanat dhe pershkrimet tona jane shume te verteta. Edhe pse jo te knaqur me ekipat shendetsore ne kry me epidemiolog, nuk patem rast te ndigjojme, apo pershkruar profesionalisht qoft nga ana e infektologve te cunguar, virusologve, internistve qofshin edhe mjeke tone, psihologve sepse per „laji duart e mos i laje“, ajo eshte shprehi e te gjithe neve te lindur me edukata familjare, me cfar tregusi kurbes u tregu efikas sidomos te ne si shtet shume i vogel por me mjek ne kry betes u tregu dhe u ba nji pune e ndershme qofte nga punetoret medicinal por dhe segmenteve te tjere qe napen dore per gjendjen momentale.

Besoi qe patem fat qe ruajtem shumica shendetin e cfare eshte me randesi nga stresi i perditshem dhe panika qe cdo moment u ndiente dhe po vazhdon te ndigjohet.

Suksesi varet shum nga neve ne rend te pare per mosshtrirjen e virusit, kujdesit higjienik, distanca sociale, perkrah keshillave, ama duhet ta dim qe ekonomia ne cdo segment e ndien kete kohe. Por kur jemi ne ne pyetje duhemi te rrahim cekicin dhe te shtom vetedijen qe me virus ende do jetojme.

Por duhet me dije Keshillit Nacional qe turizmi te na duhet te mbahet dhe nevojiten parapregaditje sepse jemi ne prag te sezonit turistik ku cdo prej neve jemi te mvarun nga ajo dege. Per ate shteti duhet te kete kujdes me hapjen e kufijve nga ato qe do te vijne si turist te ken me vedi kartonin medicinal dhe test corona virusin, dhe te qortohemi me shtete ne rajon.

Prandaj deri me 10 maj duhen te zbuten masat, kurse diku atje mbas 25 majit pse jo te fillojme te vazhdojme dhe te mesohemi me kohen si me corona virus, si me keshilla dhe si me turizem te shendoshte qofte me maske, doreza, distance dhe ma me randesi higjiena personale dhe familjare.

Jemi optimist per nje sezon sigurisht aqe e shkurt por besojme e bereqetshme dhe me shendet!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat.

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë