Drama e famshme edhe në Durrës: INTERPRETIMI DINJITOZ

Servantes dhe DulcineaPas Malit të Zi, Prishtinës dhe Tiranës, trupa e Ulqinit debutoi në Durrës. Mes duatrokitjeve e ovacioneve, ulqinakët e Durrësit mirëpritën dhe falenderuan aktorët, me të cilët përveç lidhjeve shpirtërore, kanë dhe lidhje gjaku. Në Ulqin nga brezi në brez trashëgohet gojëdhëna, se si shkrimtari i famshëm spanjoll Migel de Servantes u zu rob nga detarët piratë dhe jetoi për pesë vjet në qytetin e bukur bregdetar.

Në këtë legjendë të vënë në skenë nga regjisori Munib Abazi, dashuria e pastër fiton dhe ngrihet mbi paragjykimet; Servantesi e Dulcinea shfaqen në një version të ri, ku spikat dhe origjinaliteti e risjellja në vëmendje e traditave të vjetra ulqinake. Aktorët e testuan këtë pjesë në disa treva shqipfolëse dhe kjo eksperiencë i ka përmbushur me mbresa tejet pozitive.

Atif  Hasanaga, Shefqet Luca, Jenuz Abazi, Flutur Mustafa, Barbana Draga, e të gjithë aktorët me radhë, fituan zemrën e publikut sot në skenën e Teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, përmes interpretimit të tyre të natyrshëm e tejet dinjitoz.

Po cili është Servantesi ulqinak?

Në rolin e Servantesit dhe protagonist i pjesës teatrale ishte fotomodeli ulqinak, më se i mirënjohur në Mal të Zi, Shqipëri, Bosnjë e më gjerë, Muho Uruçi. Arkitekt në profesion, por me një pasion për modelingun (pjesëmarrës në sfilata të emrave  të famshëm të modës, në spote publicitare e reklama, madje ka qenë dhe i ftuar i veçantë i “Fashion Week”), Muho surprizoi edhe me aftësitë e tij në aktrim.

“Natyra e profesionit tim tërheq gjëra të bukura dhe krijuese, dhe këtu mund të përfshihet edhe profesioni i modelit”, – u shpreh për Portalin “Dyrrah” arkitekti dhe artisti Uruçi.

Ai shton se eksperienca më e fundit si aktor i ka dhuruar shumë sadisfaksion, sidomos mbështetja e publikut, ku veçon Prishtinën e së fundmi Durrësin (që e bëri të ndihej si në familje). (Gladiola Busulla, Durrës Lajm)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do