Drejtoria e policisë: ARRESTOHET I DYSHUARI PËR TENTIM-VRASJE TË SHUMËFISHTË

Punonjësit e Ministrisë së Punëve të Brendshme – Drejtoria e Policisë, Reparti i sigurisë Ulqin kanë identifikuar dhe arrestuar shtetasin e Kosovës, SH.H(25) nga Ferizaji, me qëndrim në Ulqin, për arsye të dyshimit se, në dëm të pesë personave, ka kryer vepër penale tentim të rëndë vrasje, është lajmëruar nga Drejtoria e policisë.

Hetimet kriminalistike tregojnë kah dyshimi që Sh.H. të enjten, më 5 shtator të vitit 2013, rreth orës 01,00, në objektin hotelerik “Stari Ribar” në Ulqin, nga pushka e shkurtuar gjysmë automatike, në drejtim të personave ka shkrepur disa fishekë, nga të cilat kanë pësuar lëndime S.Z. nga Ulqini dhe katër shtetas të Republikës së Shqipërisë –A.T., B.T. dhe M.K. nga Tirana dhe G.GJ. nga Shkodra.

Ngjarjes, siç dyshohet, i ka paraprirë grindja verbale në mes të dyshuarit dhe një person tjetër nga njëra dhe katër persona të lënduar nga Shqipëria nga ana tjetër, e cila në lokalin e përmendur ka ndodhur diku rreth mesnatës. Dyshohet që Sh.H. pastaj ka dal nga lokali dhe ka ikur, ndërsa mbas pesëmbëdhjetë minuta është kthyer dhe ka filluar të qëlloi me armë në drejtim të dëmtuarve menjëherë si ka hyrë në lokal, pas së cilës ka ikur nga vend ngjarja.

Pesë persona të lënduar, nga lëndimet prej shasmave të pushkës, së pari janë transportuar në Urgjencën e Ulqinit, e pastaj në Spitalin e përgjithshëm në Tivar. Sipas informatave që posedojmë, gjendja e tyre shëndetësore është stabile.

Në vend ngjarje është kryer hetimi, ndërsa punonjësit e policisë kanë ndërmarr dhe masat tjera operative që kanë çuar në identifikimin e të dyshuarit, e pastaj edhe në arrestimin e tij – rreth orës 04,30.

Me kërkimet në terren është gjetur mjeti me të cilin është kryer vepra penale – pushka gjysmë automatike, e cila do të dërgohet në Qendrën foreznike për ekspertizë.

Për ngjarjen është lajmëruar Prokurori i lartë i shtetit në Podgoricë, tek i cili sot, me padi penale, do të paraqitet Sh.H., për dyshime të bazuara që ka kryer veprën e përmendur penale.

Portali Ul-info mëson që personi i cilësuar në raport me iniciale Sh.H. është Shaban Hyseni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA
Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA

  Komuna e Ulqinit njoftoi se të premten do të fillojë asfaltimi i rrugëve të gërmuara, i cili do të zgjasë disa ditë. Vetëqeverisja lokale u ka kërkuar falje qytetarëve që kanë vuajtur nga kjo situatë,

CEDIS: TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 24 qershor, në periudhën prej orës 08 deri në 14,30, pa energji elektrike do të jetë pjesa e Qytetit përballë

Komuna: BEQIR SELLA KANDIDAT PËR ZËVENDËSKRYETAR
Komuna: BEQIR SELLA KANDIDAT PËR ZËVENDËSKRYETAR

  Zyrtari i lartë i Partisë Demokratike, Beqir Sella, është kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit, mëson Portali Ul-info. Ai është deputet i asaj partie në Kuvendin komunal dhe kryen edhe

Forca: Sabri Salaj kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit
Forca: Sabri Salaj kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit

Në mbledhjen e KQ të Forcës së Re Demokratike të mbajtur me 22.06.2022, z. Sabri Salaj, nënkryetar i partisë është votuar njëzëri kandidat për nënkryetar i Komunës së Ulqinit.   Sabri Salaj ka lindur

Deti jonë: RRETH 50 LLOJE PESHKAQENË NE ADRIATIK, VETËM DISA TË RREZIKSHËM
Deti jonë: RRETH 50 LLOJE PESHKAQENË NE ADRIATIK, VETËM DISA TË RREZIKSHËM

Dr Niksha Glaviq nga Instituti për Detin dhe Bregdetin e Universitetit të Dubrovnikut tha se peshkaqenë gjithmonë ka në Adriatik, vetëm se të shohësh kaq afër bregut është e rrallë dhe shkakton emocion