Duke pritur mbledhjen e Kuvendit: DEFANZIVA E FORCES

Opstina-UlcinjTërheqja e të gjitha pikave nga rendi i ditës i Parlamentit lokal ishte hap dëshpërues i kryetarit të komunës së Ulqinit Nazif Cungu. Ai me këtë hap ka vërtetuar pozitën e vet shumë mujore në defanzivë, që në politikë është tregues i pafuqisë dhe dobësisë, e akoma më shumë me qëndrimin e partisë së tij, Forces së re demokratike, që nuk do të marrë pjesë në mbledhjen e ardhshme.

Në vend që të veproj në mënyrë të kundërt: ti përballë argumentet para opinionit publik dhe në këtë mënyrë të nis kampanjën për zgjedhjet e parakohshme, FORCA ikën nga diskutimi në kuvend ku ka një të tretën e këshilltarëve!?

Edhe për shkurtim të mandatit të përbërjes ekzistuese të Kuvendit kjo parti ishte e detyruar, sepse si ndryshe të shpjegohet që këshilltarët e saj kanë nënshkruar letrën (pranimin?) në të cilën theksohet që pushteti lokal në ikje “siç duket nuk ishte i dedikuar interesit të qytetarëve”.

Të gjitha shpresat e Cungut janë drejtuar kah Partia demokratike e socialistëve, e cila ka paralajmëruar që nuk do ta bëj kuorumin në mbledhjen e parë të martën. Por, as pozita e PDS-së nuk është shumë e lehtë nëse të gjitha partitë tjera shkojnë në Parlament, sidomos nëse deri në fillim të mbledhjes nënshkruajnë Iniciativën për shkarkimin e kryetarit të komunës për faktin që ai tash dy vite nuk ka plotësuar detyrimin ligjor dhe dorëzuar raportin e punës Kuvendit i cili e ka zgjedhur në këtë funksion.

Në çdo rast, ditët e ardhshme të gjitha partitë do ti marrin pozicionet e veta për zgjedhjet e parakohshme të cilat do të mbahen në fillim të vitit të ardhshëm. Duke shpresuar që qeverisja e ardhshme do të jetë më e mirë se kjo e tanishmja, sepse për këtë në ikje, e cila i ka zhgënjyer të gjitha pritjet e qytetarëve, ama bash askush nuk do të ankoj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA
Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA

  Komuna e Ulqinit njoftoi se të premten do të fillojë asfaltimi i rrugëve të gërmuara, i cili do të zgjasë disa ditë. Vetëqeverisja lokale u ka kërkuar falje qytetarëve që kanë vuajtur nga kjo situatë,

CEDIS: TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 24 qershor, në periudhën prej orës 08 deri në 14,30, pa energji elektrike do të jetë pjesa e Qytetit përballë

Komuna: BEQIR SELLA KANDIDAT PËR ZËVENDËSKRYETAR
Komuna: BEQIR SELLA KANDIDAT PËR ZËVENDËSKRYETAR

  Zyrtari i lartë i Partisë Demokratike, Beqir Sella, është kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit, mëson Portali Ul-info. Ai është deputet i asaj partie në Kuvendin komunal dhe kryen edhe

Forca: Sabri Salaj kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit
Forca: Sabri Salaj kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit

Në mbledhjen e KQ të Forcës së Re Demokratike të mbajtur me 22.06.2022, z. Sabri Salaj, nënkryetar i partisë është votuar njëzëri kandidat për nënkryetar i Komunës së Ulqinit.   Sabri Salaj ka lindur

Deti jonë: RRETH 50 LLOJE PESHKAQENË NE ADRIATIK, VETËM DISA TË RREZIKSHËM
Deti jonë: RRETH 50 LLOJE PESHKAQENË NE ADRIATIK, VETËM DISA TË RREZIKSHËM

Dr Niksha Glaviq nga Instituti për Detin dhe Bregdetin e Universitetit të Dubrovnikut tha se peshkaqenë gjithmonë ka në Adriatik, vetëm se të shohësh kaq afër bregut është e rrallë dhe shkakton emocion