Durrës: TË MARTEN „MBRËMJE ULQINAKE“

Shoqata Kultrurore “ULQINI”- Durres, me mbeshtetjen e Bashkise Durres si dhe Qendres Kulturore “Aleksander Moisiu” diten e marte, date 18 tetor, ora 17,00 ne sallen Odeon “Nilkolin Xoja, organizon: “MBREMJE ULQINAKE”.

Kjo Veprimtari vec te tjerave do ti beje jehone mikpritjes qe populli i Durresit u beri te pareve tane kur erdhen ketu ne Durres, pasi Ulqini ra nen Malin e Zi. Ndaj ne breza u jemi mirenjohes dhe falenderues qytetit te Durresit. Kete mikepritje ulqinaket ia shperblyen me pune e kontribute per perparimin e qytetit te Durresit. Ndaj dhe jane nderuar me titullin

“MIRENJOHJE E QYTETIT” per kontributin ne dekada te brezave te ulqinakeve per perparimin dhe zhvillimin e Durresit, ne detari si dhe ne te gjitha fushat e jetes.

Gjate kesaj Veprimtarie do te shfaqet:

—Dokumentari “FAMILJET ULQINAKE TE DURRESIT” realizuar nga nje grup nga Ulqini me ne krye Can Lazoja dhe sponsorizuar nga “Fondi i Popujve Pakice” ne Malin e Zi, Komuna e Ulqinit si dhe institucione te tjera ne Ulqin

—Do kendohen kenge kushtuar Ulqinit e mikepritjes durrsake, do interpretohet ne piano Sonate Moxart

—Si dhe do te nderohen me titullin “MIRENJOHJA E QYTETIT” intelektuale me origjine nga Ulqini per kontribute ne perparimin e qytetit te Durresit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E MADHE E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E MADHE E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të martën, më 6 dhe 7 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: të hënën: në periudhën prej orës

Ulqin: PORTI I PESHKIMIT NË KEPIN E GJERANAVE DO TË KETË MBI 90 VENDE TË ANKORIMIT
Ulqin: PORTI I PESHKIMIT NË KEPIN E GJERANAVE DO TË KETË MBI 90 VENDE TË ANKORIMIT

Në fillim të Plazhit të Madh, në një sipërfaqe prej rreth 81 mijë metrash katrorë, do të ndërtohet një port peshkimi. Porti do të do të ketë dedikim të përzier, gjëgjësisht do të ketë 60  vende ankorime

OT: OFERTA TURISTIKE E ULQINIT NË PANAIRIN NË LETONI
OT: OFERTA TURISTIKE E ULQINIT NË PANAIRIN NË LETONI

Organizata Turistike e Ulqinit, nen organizimin e Organizates nacionale Turistike te Malit të Zi, po merr pjese për herë të parë në panairin e turizmit Balt Tour 2023, i cili do të mbahet në Riga nga data