Elezaga: KOMPANITË NGA BE-JA DËSHIROJNË TË INICIOJNË PRODHIMIN E KRIPËS

SKENDER-ELEZAGIC_ULCINJKryetari i KK të PSD Skender Elezaga deklaroi se dy kompani serioze nga shtetet e BE-së, Gjermania dhe Italia kanë shprehë interesim konkret për ringjalljen e prodhimit të kripës ne Kriporen e Ulqinit.

“Kompania nga Italia është e gatshme të investoj mjete serioze në rikonstruktimin komplet të Kripores dhe ta iniciojë prodhimtarinë, nga maksimumi i deritanishëm prej 30.000 tonelatash në 120.000 tonelata, dhe gjithë këtë me aplikimin e teknologjisë më moderne, e cila përmbush standardet më të larta  ekologjike, me qëllim të ruajtjes, mbrojtjes dhe avancimit të biodiversitetit të asaj hapësirë”, tha ai dhe shtoi: “Mbetet vetëm që organet kompetente shtetërore dhe  lokale të japin përkrahjen e plotë dhe të krijojnë parakushtet  juridike për zgjedhjen e partnerit më të përshtatshëm dhe në atë mënyrë ta tregojnë përcaktimin e vet të vërtet për eliminimin e të gjithë barierrave në rrugën drejt integrimit definitiv në Bashkimin Europian”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre