Elezaga: PUSHTETET JANË PËRGJEGJËS QË ULQINI ËSHTË E VETMJA KOMUNË E VARFËR NË BREGDET

Skender Elezaga, Skender ElezagicEkonomisti Skender Elezaga deklaroi se realiteti momental ekonomik në Ulqin është me siguri më i zymtë sesa duket.

“Mungesa e çfarëdo vizioni të zhvillimit ekonomik tek pushteti vendor dhe ai shtetëror bëri që nga një qytet me perspektivë dhe me potencialin më të madh zhvillimor në Malin e Zi kemi të vetmen komunë të varfër në Bregdet. Kam frikë se muajt e ardhshëm do të tregojnë të gjitha pasojat rrënuese të cilat në një strukturë të dobët ekonomike mund t’i shkaktojë dështimi i vetëm një sezoni turistik”, tha ai për “Vijesti”.

Sipas vlerësimeve të tija, në krahasim me vitin e kaluar rënia e të ardhurave në Ulqin kap shifrat prej 50 deri në 60 milion euro, që, siç shton ai, do të shkaktojë uljen e numrit të t’ punësuarve dhe rënien e pagave.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre