FAO: FUSHA E ULQINIT DHE E ANËS SË MALIT MUND TË USHQEJË GJYSMËN E MALIT TË ZI

ShasUlqini ka traditë të madhe, klimë të shkëlqyer dhe potenciale të jashtëzakonshme për zhvillimin e bujqësisë. Mbi 60 për qind e tokës së punueshme në Bregdetin malazez gjendet pikërisht në territorin e kësaj komune.

Studimi të cilin në fillim të viteve 80 e hartuan ekspertët e Organizatës Botërore të Bujqësisë (FAO), me seli në Romë, tregoi se me përdorimin e masave bashkëkohore agroteknike fusha e frytëshme e Ulqinit dhe e Anës së Malit mund të prodhojë ushqim të shëndetshëm organik dhe me te të mbulojë nevojat e rreth 350 mijë njerëzve. Kjo shiferë është më e lartë se gjysma e popullsisë së Malit të Zi!?

Në territorin e Komunës së Ulqinit ka rreth 1.900 amvisëri bujqësore, ndërsa kjo situatë ndikon në kthimin më të fuqishëm kah fshati dhe bujqësia. Në favor të kësaj do të jenë edhe subvencionet më të larta të cilat i paralajmëruan organet shtetërore dhe komunale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do