Fati i K-1: PRITET VENDIMI I GJYKATËS EKONOMIKE NË PODGORICË

Gjykata ekonomike në Podgoricë së shpejti do të marrë vendim për padinë të cilën e dorëzoj Agjencia kosovare për privatizim kundër kompanisë “Rekreaturs”, mëson portali UL-info. Qeverisja në Prishtinë konsideron që Mali i Zi duhet të ju dorëzoj tokën të cilën organizatat sindikale nga Kosova e kanë blerë në Plazhin e madh dhe para tërmetit të 1979 kanë ndërtuar vendbanimin me apartamente, “K-1”, me rreth 300 kamp shtëpiza. Gjatë histerisë anti-shqiptare mbas vitit 1981 “K-1”, i cili shërbente si pushimore, u shkatërrua tërësisht.

Qeverisja në Prishtinë pak kohë mbas këtij akti ka nisur procesin gjyqësor kundër komunës së Ulqinit. Kompania “Rekreaturs”, të cilën e regjistruan refugjatët nga Kosova, me vendimin e organeve serbe është bërë trashëgimtari ligjorë dhe nga komuna e Ulqinit ka kërkuar dëmshpërblimin prej gjashtë milion euro për dëmin e shkaktuar me prishjen e këtij objekti në Plazhin e madh.

Në fillim të shkurtit të këtij viti, “Atlas grupi” është bërë pronar shumicë i “Rekreaturs-it”. Nga ky institucion kanë deklaruar që kërkesa e tyre nga komuna e Ulqinit për këtë proces gjyqësorë është mbi dhjetë milion euro.

Në mbledhjen e kaluar të Kuvendit komunal të Ulqinit është diskutuar ky rast dhe është arritur përfundimi që një rreth shumë më i gjerë i njerëzve profesionist duhet të kyçen nga ana e komunës në zgjidhjen e kësaj çështje të hapur e cila më shumë se 30 vite pret epilogun gjyqësorë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu