Fondi humanitar shqiptaro-amerikan ‘’Trojet tona’’: Ndarja e bursave për studenta

Fondi humanitar shqiptaro-amerikan ‘’Trojet tona’’ së bashku me Fondacionin e Familjes Lukaj ditën e premte, në Katërkollë të Anës së Malit, kanë bërë ndarjen e bursave për studenta. Ky njëheri është viti dytë që organizohet  ndarja e bursave studentore.

Shuma totale e mjetëve të shpërndara është $30,500.00 ndërsa nga kjo kanë përfituar 49 studentë nga treva e Anës së Malit që studiojnë në universitet publike si në Kosovë, Shqipëri ashtu edhe në Mal të Zi. Në bazë të renditjes sipas kritereve të konkursit, studentët janë ndarë në tre grupe dhe kanë përfituar nga $800, nga $500 (grupi më e madh) dhe nga $300 (grupi më i vogël).

Poashtu, ditën e shtune janë ndarë edhe 6 bursa/ndihma për studentë të trajtuar si raste të veçanta.

Me këtë rast Fondi humanitar shqiptaro-amerikan ‘’Trojet tona’’ shpreh falenderim për Fondacionin e Familjes Lukaj e cila ka mbuluar gjysmën e mjetëve të cilët janë shpërndarë studentave. Nga ana tjetër edhenga Fondacioni i Famijes Lukaj shprehen të kënaqur rreth bashkëpunimit me fondacionin  tonë dhe mundësisë të shpërndarjes së këtyre bursave për studentët.
‘’Fondacioni i familjes sonë vazhdon të promovojë arsimin e lartë të të rinjve dhe të rejave nga treva jonë. Pikëpamja jonë e palëkundur është se nuk ka mënyrë më të mirë për të transformuar shoqërinë tonë dhe për të përshpejtuar zhvillimin ekonomik sesa promovimi i arsimit për të rinjtë tanë’’, kështu shkruajnë nga Fondacioni i Familjes Lukaj rreth ndarjes së këtyre bursave dhe bashkëpunimit  me fondacionin tonë.

Poashtu fondi jonë falenderon me përulje të gjithë mërgimtarët tanë që kanë ndihmuar me mjete financiare pa ndihmen e të cilëve ky aktivitet do të ishte i pamundur. Në këtë rast nuk mund e të mos përmendim Margaret dhe Xhevdet Hajdari që kontribuan me $5,000, Husein  dhe Ese Beqoviq me $3,000, Dina dhe Ahmet Kurmemaj me $1,000 si dhe Avni Veliqi me $1,000.

Me këtë rast urojmë studentët përfitues duke ju dëshiruar suksese në vazhdim të studimeve kurse pas përfundimit të tyre, në të ardhmen të kontribojnë për vendlindjen e vet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu