Gjeka për protestën e Shqiptarëve në SHBA: ËSHTË MIRË QË GJUKANOVIQI ISHTE NË NJUJORK

Fatmir-Djeka-Lider-Demokratske-partije-DP“Gëzohem që kryeministri malazez Millo Gjukanoviq fitoi ftesën nga Këshilli kombëtar shqiptaro-amerikan (NAAC). Është po ashtu pozitive që ai morri pjesë në tubimin e tyre në Njujork”, deklaroi deputeti i Partisë demokratike në Kuvendin e Malit të Zi Fatmir Gjeka.

Ai për “Radio Mali i Zi” tha që nuk është i njoftuar krejtësisht mbi protestën e cila u mbajt nën organizimin e disa shoqatave të cilat grumbullojnë Shqiptarët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Protesta e pak më shumë se njëqind persona u mbajt para ndërtesës së OKB, është vazhduar para konsullatës malazeze në Njujork, ndërsa kulmoi para hotelit “Cipriani” ku NAAC organizoi tubimin vjetor “për nderë të individëve të cilët në mënyrë unike ndihmuan popullin shqiptarë”.

“Protestojmë që një organizatë aq e rëndësishme, siç është NAAC, në kremtimin vjetor fton Gjukanoviqin i cili cilësohet si politikan i cili ushtron politik antishqiptare nga e cila nuk hoqi dorë asnjëherë. Ai është një nga ideologët kryesor e shtypjes ndaj Shqiptarëve në Mal të Zi me anë të policisë, gjyqësorit dhe institucioneve shtetërore”, thuhet në reagimin e një pjese të organizatave shqiptare në SHBA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu